Ekonomi

Edirne’de Kuru Bamya Fiyatları Arttı

Edirne’de kuru bamyanın kilogram fiyatı 1.500 liraya çıktı. Aktar Ayşe Sevinç Açar, “Bu dönemde hem alıcıya hem de satıcıya zor oluyor. Pahalı alınıyor, pahalıya satmak durumunda kalıyoruz. Bağ gibi tartarak alanlar var. Maliyeti var” dedi. Kilosu 1.500 lira. 1 kiloyu alanlar var, 100-200 liraya alanlar da var, bütçesine göre. Biz onlara istedikleri kadar vermeye çalışıyoruz” dedi.

Bitki uzmanı Ayşe Sevinç Açar, kurutulmuş bamyanın kilosunun 1.500 lira olduğunu, değerli olmasına rağmen alan vatandaşların bulunduğunu belirtti. Herkesin bütçesine göre kuru bamya aldığını belirten Açar, yılbaşından sonra kuru bamya satış fiyatının arttığını kaydetti.

“YEMEK İSTİYORUZ, ÇOCUKLARIMIZI BESLEMEK İSTİYORUZ”

Açar şunları söyledi:

“Müşterilerimize ip şeklinde verebiliyoruz. İpi tartıyorum, aldığımız kadar veriyoruz. Müşterilerimizin bütçesine uygun hareket etmeye çalışıyoruz. Herkesin almasını sağlıyoruz. Yapıyoruz.” Kilosu 1500 lira diye kilo olarak vermeyin. Bu dönemde hem alıcı hem de satıcı açısından sıkıntı oluyor. Değerli olarak alınıyor, aynı zamanda değerli.” Onu satmak zorundayız. Bağ gibi tartarak satın alanlar var. Kilosu 1.500 lira. Bir kilo alanlar var. Bütçesine göre 100-200 liraya alanlar var. Onlara istedikleri kadar vermeye çalışıyoruz. İplenmesi ve kuruması uzun zaman alıyor. Bu zahmetli bir iş. Ama çok lezzetli, müşterilerimiz bayılıyor. Değerli olsa da yine de az ya da çok mutfağımızda olmasını isteriz. Onu yemek istiyoruz, çocuklarımıza yedirmek istiyoruz. Bamya çorbamız, salçalı ve etli bamya yemeğimiz var. Son artış yılbaşından sonra geldi. Mesela 1.400 olsaydı kilogram başına 1.500 oldu. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu