Haber

Ukrayna: Rusya’nın saldırılarında 6 kişi öldü

Ukrayna, Rusya tarafından gerçekleştirildiğini iddia ettiği saldırılarda en az 6 kişinin öldüğünü, 70’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu. Başkent Kiev, Kharkiv ve Pavlohrad’a bu sabah erken saatlerde füze saldırısı düzenlendiği iddia edildi.

Reuters’in haberine göre Kharkiv Valisi Oleh Synehubov, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, apartmanları hedef aldığını iddia ettiği saldırılarda 5 kişinin öldüğünü, 51 kişinin de yaralandığını belirtti. Yerel bir televizyon kanalına açıklama yapan Kharkiv Belediye Başkanı İhor Terekhov, arama kurtarma ekiplerinin enkaz altında mahsur kalan insanlara ulaşmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Terekhov’un açıklamasına göre saldırılarda 30 apartman hasar gördü. Ukrayna devlet enerji şirketi Naftogaz, saldırılarda Kharkiv’deki doğalgaz boru hattı sınırının da hasar gördüğünü duyurdu.

PAVLOHARD ŞEHRİNDE BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kiev Belediye Başkanı Vitaliy Klitschko da başkentteki duruma ilişkin açıklama yaparak, en az üç ilçeyi hedef alan saldırılarda 3’ü çocuk 20 kişinin yaralandığını söyledi. Klitschko, saldırıların ardından konut olarak kullanılmayan birçok apartman ve binada yangın çıktığını belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna Mukim Koordinatörü Denise Brown, saldırılar sonucunda BM ofisinin hemen yanında hasar meydana geldiğini söyledi.

Ülkenin güneydoğusundaki Pavlohrad kentinde düzenlenen saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya tarafından fırlatıldığını iddia ettiği farklı tipteki 41 füzeden 21’inin imha edildiğini duyurdu. Ülkenin kuzeyindeki Sumy bölgesindeki yetkililer de Shostka kentine düzenlenen füze saldırısında kritik altyapının zarar gördüğünü bildirdi.

Moskova yönetimi, 21 Ocak Pazar günü Ukrayna’nın kontrolündeki Donetsk kentine düzenlenen ve 27 kişinin hayatını kaybettiği saldırılardan Ukrayna’yı sorumlu tutarken, Ukrayna da saldırıdan Rus güçlerinin sorumlu olduğunu iddia etti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu