Ekonomi

Akaryakıt Artışları Bitmiyor: Benzin ve Motorin Fiyatlarında Büyük Artış

Benzin, motorin ve hatta LPG… Fiyatlar durdurulamıyor, artmaya devam ediyor. Şimdi motorin fiyatlarında bir artış daha var. Motorin fiyatlarına 1,50 TL’lik zam tarihi açıklandı.

Detaylar burada…

Motorin ve benzin fiyatlarında yeni bir artış var. Motorin fiyatlarına yapılan son artışla birlikte fiyat 40 TL’ye ulaşacak.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ayrıca müşterilerini, Rusya ve Suudi Arabistan’ın agresif arz kesintilerini hafifletmemesi halinde petrol fiyatlarının gelecek yıl üç haneli seviyelere çıkabileceği konusunda uyardı.

Motorin fiyatlarına 1,50 TL’lik artışın tarihi belli oldu. Artışın 13 Eylül Çarşamba günü saat 00.01’den itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Artan tarifeyle birlikte motorinin litre fiyatı İstanbul Avrupa yakasında 37,86 TL’den 39,36 TL’ye çıkacak. Motorin İstanbul Anadolu yakasında 39,42 TL, Ankara’da 39,95 TL ve İzmir’de 40,16 TL’den satılacak.

Benzin fiyatlarına 1 TL civarında zam yapılabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan, temmuz ayından bu yana uyguladığı günlük 1 milyon varil ve Rusya’nın günlük 300 bin varil petrol üretim kesintisini yıl sonuna kadar sürdüreceğini açıklamış ve açıklamanın ardından petrol fiyatları 91 doların üzerine çıkmıştı.

Dünyadaki haberlere göre Brent petrolünün geçen Aralık ayında 86 dolara, 2024 sonunda ise 93 dolara ulaşacağını öngören Goldman Sachs, son kararının ardından “iki yukarı yönlü risk” açıklamıştı. Banka, Brent petrol fiyatlarının Aralık 2024’te muhtemelen varil başına 107 dolara yükseleceğini açıkladı.

Öte yandan Suudilerin karartmayı uzatma kararının 2024 ABD Başkanlık seçimini bile etkileyeceği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu