Ekonomi

Yellen’den nakit uyarısı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, mevcut durumda Haziran ayının prestijiyle bakanlığının nakit parasının bitebileceğini söyledi ve 1 Haziran’dan önce borç tavanı konusunda anlaşmaya varma davetini yineledi.

Yellen mektubunda, “Kongre borç limitini Haziran ayı başlarında ve potansiyel olarak 1 Haziran’a kadar artırmak veya askıya almak için harekete geçmezse, Hazine’nin artık hükümetin yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini tahmin ettiğimizi belirtmek için yazıyorum” dedi. Pazartesi günü milletvekillerine. .

Yellen, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Hazine’nin özel muhasebe tedbirleri kullanarak Haziran ayı başına kadar yükümlülüklerini borç tavanını aşmadan karşılayabileceğini öngörmüştü.

Goldman Sachs Group Inc. Ekonomistler, Hazine’nin nakit seviyelerinin 8 veya 9 Haziran’da kritik bir eşiğe ulaşacağını tahmin ediyorlardı. Ekonomistlerin raporunda, bu tarihlerden itibaren her an temerrüde düşebileceği öngörülüyordu.

Pazartesi günü ABD Lideri Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile bir araya geldi. Daha sonra her iki isim de görüşmenin verimli geçtiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu