Haber

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı: Filistin’deki felaket için dua ediyoruz

Rusya Federasyonu Müslümanların Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Kurulu Başkanı Ravil Gaynutdin, Filistin topraklarında “felaket” yaşandığını belirterek, “Tüm kalbimizle Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz” dedi. Kardeşlerimizin canlarının kurtuluşu için dua ediyoruz.” söz konusu.

Rusya Federasyonu Müslümanları Dini İdaresi ve Rusya Müftüler Kurulu tarafından düzenlenen “21. Moskova Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” başladı.

3 gün süren yarışın açılış programı Moskova Merkez Camisi’nde gerçekleştirildi.

Programa Gaynutdin, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Ömer Faruk Savuran, din görevlileri ve Moskova’da yaşayan Müslümanlar katıldı.

Rusya, Azerbaycan ve Kazakistan’ın da aralarında bulunduğu toplam 31 ülkeden yarışmacının katıldığı yarışmada Türkiye’yi Sakarya Kocaali İlçe Müftülüğü Tepebaşı Cami İmamı Hatib Vedat Aydın temsil ediyor.

Bu yıl ezber alanında düzenlenen yarışma, geçen yıl güzel Kur’an-ı Kerim okunuşu alanında düzenlenmiş ve Türkiye’den gelen yarışmacı birinci olmuştu.

“Filistin’deki kardeşlerimizin topraklarında felaket var”

Ravil Gaynutdin, burada yaptığı konuşmada yarışmanın önemine dikkat çekerek, “Rusya, İslam dünyasının bir modülüdür. Bu yarışmanın her yıl yapılıyor olması da bunu kanıtlıyor.” söz konusu.

Rusya’da İslam’ın köklerinin 7. yüzyıla kadar uzandığını ve Rusya tarihindeki ilk caminin Dağıstan bölgesindeki Derbent şehrinde inşa edildiğine işaret eden Gaynutdin, geçen yıl Volga Bulgar Devleti’nin camiyi kabulünün 1100’üncü yıl dönümü olduğunu hatırlattı. İslam kutlandı.

Gaynutdin, İsrail-Filistin çatışmasına da değinerek şunları söyledi:

“Yarışmamız çok zor bir dönemde yaşanıyor. Filistin’deki kardeşlerimizin topraklarında adeta felaket yaşanıyor. Tüm kalbimizle Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz. Kardeşlerimizin canlarının kurtuluşu için dua ediyoruz. Hem dualarımızla hem de eylemlerimizle kardeş Filistin halkının yanındayız ve Rusya’da yaşayan Müslümanlar olarak da onların yanındayız. Buradaki her ayeti okuyarak Filistin halkı için dua edeceğiz.”

haber-caglayancerit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu