Ekonomi

Arm’ın halka arz sonrası kazancı beklentileri aştı, hisseler zayıf gelir tahminleri nedeniyle düştü

Daha önce SoftBank’ın sahibi olduğu yarı iletken şirketi Arm, bugün halka arz sonrası ilk kazancını açıkladı ve toplam 806 milyon dolarlık gelirle satış beklentilerini aştı. Bu olumlu sonuca rağmen şirketin hisseleri, içinde bulunduğumuz çeyreğe ilişkin gelir tahmininin beklenenden düşük olması nedeniyle %3’ün üzerinde düşüş gösterdi.

Çarşamba günü Arm, hisse başına düzeltilmiş kazancın (EPS) 0,36 dolar olduğunu bildirdi. Ancak şirketin bu çeyreğe ilişkin tahmini, Wall Street’in tahminlerinin biraz altında, 720 milyon ila 800 milyon dolarlık satışlarda EPS’nin 0,21 ila 0,28 dolar arasında olmasını öngörüyor.

Firmanın lisanslama işi geçen yıl önemli bir büyüme kaydetti, büyüklüğü iki katına çıktı ve toplam gelirde yıllık %28’lik bir artışa katkıda bulundu. Bu büyüme, %106 artışla 388 milyon dolara yükselen lisans satışlarına da yansıdı. Royalty gelirleri ise yüzde 5 oranında azalarak 418 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekte 7,1 milyardan fazla Arm tabanlı çip sevk edildi. Bu çipler, akıllı telefonlar ve PC’ler de dahil olmak üzere çeşitli cihazlara entegre edilerek şirketin geniş pazar erişiminin altını çiziyor.

Bu güçlü rakamlara rağmen Arm’ın 14 Eylül’de New York’taki performansı Nasdaq yılında halka arzının tetiklediği 500 milyon doları aşan tek seferlik hisse bazlı tazminat nedeniyle 110 milyon dolar net zarara uğradı. Şirket, bu tazminatın gelecek çeyreklerde 150 milyon dolar ile 250 milyon dolar arasında olacağını öngörüyor.

Arm’ı 2022’de Nvidia’ya satma teklifi düzenleyiciler tarafından engellendi. Bugün, Google (NASDAQ: Google) ve Meta, yapay zeka destekli çipler geliştirme arayışlarında Arm’ın teknolojisini kullanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu