Ekonomi

Erzincan’da Yıkıntı Altında Mahsur Kalan İşçiler İçin Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Erzincan’da yeraltında mahsur kalan işçilere yönelik arama kurtarma çalışmaları devam ederken maden işletmecisinden yeni bir açıklama geldi. Şirket, 9 çalışanı için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Açıklamada, Fırat Nehri’ne rastgele bir siyanür akışı olmadığı belirtilirken, 6 noktadan alınan numunelerde de rastgele bir kirlenmenin bulunmadığına değinildi.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden sahasında heyelan sonucu enkaz altında kalan 9 işçi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Maden işletmecisi son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yer altında mahsur kalan işçiler için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Öte yandan şirket, Fırat Nehri’ne siyanürün aktığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, 6 noktadan alınan numunelerde herhangi bir kirliliğe rastlanmadığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Anagold Çöpler Altın Madeni olarak, tesisimizde yaşanan trajik olayın ardından çalışanlarımızın ve ailelerinin bu şiddet sürecinde yaşadıkları telaş ve bilinmezlikten büyük üzüntü duyuyoruz. 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sıralarında belirttiğimiz gibi olay meydana gelir gelmez acil durum planı devreye alındı, kurtarma çalışmalarına hemen başlandı ve halen devam ediyor.

Şu ana kadar 9 çalışanımızın kayan toprak altında kaldığı belirlendi. Çalışma arkadaşlarımıza yönelik arama kurtarma çalışmaları bölgemize gelen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının desteğiyle devam ediyor.

Anagold, olayın nedenlerini ve nasıl meydana geldiğini belirlemek için detaylı araştırma başlattı. Meslek gruplarımız olay yeri ve ilgili kaynaklar hakkında kapsamlı bir araştırma yürütür. Bu inceleme süreci şirketimiz ve diğer ilgili kuruluşlardan uzmanların katkılarıyla titizlikle yürütülmektedir. Buna göre;

Yığın liçi alanının kayması nedeniyle kaza meydana geldi.

Konunun atık depolama havuzuyla alakası yok. Atık depolama havuzumuzla ilgili herhangi bir tehlike bulunmamaktadır.

Karasu (Fırat) Nehri’ne rastgele bir siyanür akışı olmadı.

Kayma nedeniyle herhangi bir çevre kirliliği yaşanmadı ancak gerekli tüm önlemler hızla alınarak saha kontrol altına alındı.

6 noktadan yüzey suyu örnekleri alındı. Alınan numuneler normal değerler içerisinde olup rastgele bir bulaşma söz konusu değildir.

Anagold, olayın detayları hakkında kamuoyunu tam olarak bilgilendirecek ve nedenlerini net bir şekilde açıklayacak. Ayrıca benzer durumların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması kararlıdır.

Şirketimiz işçi sağlığı ve güvenliğini her zaman en üst seviyede tutmayı ilke edinmiştir. Bu nedenle olayın nedenlerinin tam olarak anlaşılması ve benzer durumların tekrarının önlenmesi için gerekli tüm adımları atmaya kararlıyız.

“Olayın gelişmelerine ilişkin kamuoyunu ve ilgili tarafları düzenli olarak bilgilendirmeye devam edeceğiz.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu