Ekonomi

Brent petrol yükselişte ABD’den gelen güçlü akaryakıt talebi etkili oldu

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 77,06 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,59 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 76,41 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09.25’e göre yüzde 0.9 artarak 77.06 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 73,17 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’den gelen güçlü akaryakıt talebi verileri etkili oldu.

ABD Enerji Bilgi Dairesi (EIA), ülkedeki benzin stoklarının geçen hafta 3 milyon 200 bin varil azalarak 219 milyon 700 bin varil olduğunu açıkladı. ABD’de benzin stoklarında beklenenden sert düşüş, ülkede ulaşım yakıtlarına yönelik talebin güçlü olduğu algısını yaratarak fiyatları destekledi.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi beklentiler doğrultusunda aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 4,9 ile piyasa beklentilerinin altında arttı ve yıllık enflasyon Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de dün başlayan 31.4 trilyon dolarlık borç limitinin artırılmasına yönelik görüşmeleri de yatırımcılar yakından izliyor.

ABD Başkanı Joe Biden Salı günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Meclis Azınlık Sözcüsü Hakeem Jeffries, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Senato Azınlık Başkanı Mitch McConnell ile borç limiti konusunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Biden, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, görüşmenin “verimli” geçtiğini ve Cuma günü tekrar görüşeceklerini belirtti.

Biden, dün New York’ta katıldığı bir programda ABD’nin temerrüde düşmesi durumunda “tüm dünyanın başı belaya girecek” uyarısında bulundu.

Teknik olarak Brent petrolde 77,29-77,41 dolar aralığının direnç, 77,04-76,91 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

kuluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu