Ekonomi

Beyaz eşya satışlarında yılın en yüksek artışı

Türkiye’de altı ana eserde beyaz eşya iç satışları Ocak-Ekim’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azalarak 7,3 milyon adede geriledi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre, iç satışlar Ekim’de yüzde 9 artarak 596 bin 766 oldu.

İhracat Ekim’de aylık bazda da yıllık bazda da değişmezken aylık 2 milyon 473 bin 102 adet olurken, 10 aylık ihracat 21 milyon 498 bin olarak gerçekleşti.

Altı ana ürün grubunda üretim Ekim’de yüzde 5 artarken, yılın birinci 10 ayında yüzde 1 gerileyerek 24 milyon 234 bin 942 adet oldu.

Verilerin bölümün ihracat ve iç satış sayılarının yılın birinci altı ayındaki düşüşün ardından
toparlanmaya devam ettiğini gösterdiğini lisana getiren TÜRKBESD Lideri Can Dinçer, bilgilere ait değerlendirmesinde, “Avrupa’da ekonomik gelişmelere bağlı olarak talebin düşmesi, toplam ihracatının yüzde 62’isini Avrupa ülkelerine gerçekleştiren sektörümüz için, rekabet gücümüzü etkileyebilecek gelişmeleri daha da önemli kılıyor. İhracatta lokomotif konumdaki sektörümüz için maliyet yükü oluşturan korumacı önlemlerin tekrar değerlendirilmesi önem arz ediyor” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu