Haber

Ali Babacan: “Bu ülkenin kaynaklarını çıkar gruplarına bağışlayan sisteme son vereceğiz”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Zonguldak Çaycuma’da; “Bu ülkenin yer üstü ve yer altı kaynaklarını üç beş takım çıkarlara sunan bu sisteme son vereceğiz. Menfaat uğruna ülkemizin doğasını tahrip eden bu zihniyete son vereceğiz. çevreyi katlediyor.Sorun yatırımsa en iyisini yapacağız.Gerçek olanla devam edeceğiz.Eksikleri kapatacağız,yanlışları düzelteceğiz.Daha iyisini çok daha ucuza mal edeceğiz. büyük israf ve cehalet. Evet projeler yapılıyor ama büyük israf var. Her şey çok pahalı. 86 milyon insanın verdiği vergiler boşa gidiyor. Dürüst ve işinin ehli insanlar. Bu ülkeyi onunla yönetecekler” dedi.

DEVA Parti lideri Ali Babacan, seçim çalışmaları için gittiği Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde halka hitap etti. Babacan’ın konuşması şöyle:

“BUNDAN SONRA EMEKLİ MAAŞIMIZI İKİ TATİLDE 8 BİN 500 TL’YE ÇIKARACAĞIZ”

“Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu, bayramda verilen iki ikramiye ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bundan böyle 1.500 TL olan aylıklarımızı her iki bayramda da 8.500 TL’ye çıkaracağız. Bununla yetinmeyeceğiz. ordan da borcumuz var 2002 de çok sordular daha 35 yaşındaydım 2002 seçimlerine gittik kazandık ben maliyeden sorumlu bakan oldum herkes parayı nereden bulacaksın dedi Kaynak nerede?’ ‘Merak etme kaynak Türkiye’ diyordum. O kadar israf ve savurganlık var ki, bu devlet o kadar faiz ödüyor.

“BİR KEZ ÇIKAR DÜŞMANI ERDOĞAN, CUMHURİYET TARİHİNDE EN YÜKSEK FAİZ ÖDENEN HÜKÜMETİN BAŞKANIDIR”

Enflasyon çok kötü bir şey çünkü hayat pahalılığıyla milyonların cebinden çıkarıyorsunuz, bir avuç insanın cebine koyuyorsunuz. Döviz Korumalı Mevduat (KKM) denen bir şey icat ettiler. 40 yıl önce rahmetli Özal tarafından kaldırılan DÇM diye bir uygulama vardı. Rahmetli Özal, ‘Bu ülkede yıllardır enflasyon yüksekse sebebi budur. Onun için kaldırıyorum. Aynı zamanda gençlere vasiyetimdir, bu ülkeyi bir daha asla yanlış yola sokmamak.’ Devamında Özal’ın tabirini kullanıyorum dedi; ‘Bu DÇM, kendini uyanık zannedenlerin aldatmacasıdır’ dedi. ve ne yazık ki 40 yıl sonra bu hükümet geldi ve yeniden hayata geçirdi. Bu, bankada parası olana, ‘Aldığın faiz yetmiyor. Döviz kuru faizden fazla yükselirse o kur farkını da öderim. Bunu enflasyonla, vergilerle milyonların cebinden topluyorlar. Bankada gerçekten parası olanların parasına para katıyorlar. Kendi ağzından söylüyorum; ‘Nereden nereye…’ Bir zamanlar faiz düşmanı olan Erdoğan, cumhuriyet tarihinin en yüksek faizi veren hükümetinin başında. Geçen yıl 200 milyar kur farkı ödediler, ödedikleri faiz ve kur farkıyla 1 milyon konut yapılabilirdi.

“BOŞ CÜZDANLAR ÇAĞINI SONLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Bu ülkenin yer altı kaynaklarını, yer altı kaynaklarını üç beş takım çıkarlara sunan bu sisteme son vereceğiz. Ülkemizin doğasını rant uğruna yok eden, çevreyi katleden bu zihniyete son vereceğiz. Sorun yatırım ise elimizden geleni yaparız. Gerçek ne ise devam edeceğiz. Eksikleri tamamlayacağız, yanlışları düzelteceğiz. Çok daha uygun olanı çok daha ucuza mal edeceğiz. Büyük bir israf ve cehalet var. Evet projeler yapılıyor ama çok büyük bir para israfı var. Her şey çok pahalıya mal oluyor. 86 milyonun ödediği vergiler çöpe gidiyor. Bu ülkeyi dürüst ve yetkin insanlar yönetecek. İktidar bazı projelerle ülke gündemini meşgul etse de asıl gündem mutfaktaki yangın. Burada buzdolaplarını ve beslenme çantalarını doldurmaya çalışacağız. Boş cüzdanlar bölümünü bitirmek için çalışacağız.

“ÜLKEYİ İSTİŞARELE YÖNETECEĞİZ, BAŞARININ ANAHTARI BURADA”

14 Mayıs’ta önümüze iki sandık getireceğiz, kabineye gireceğiz, perdeyi çekeceğiz, vicdanımızla baş başayız. İlk oylamada ortak cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun ismine ‘evet’ damgası vuralım. Sayın Kılıçdaroğlu’nun altı cumhurbaşkanı olarak yazılı olarak duyurduğumuz gibi istişareyi kurumsal bir mekanizma haline getirerek ortak yönetim modeliyle ülkenin cumhurbaşkanı olacağını biliyoruz. Yazılı belgeye koyduk. 84 maddelik anayasa, 2.300 maddelik ortak politika metni ve 12 maddelik ortak yönetim modeli hazırladık. Bütün bunlar istişaredir. Evet, Sayın Kılıçdaroğlu’na ‘evet’ diyeceğiz ama altı genel lider hep birlikte istişare edecek. Başarının anahtarı oradadır. Geldik ikinci sandığa, milletvekilliği seçim pusulasına. Adaylarımız seçime DEVA Parti’nin adayı olarak giriyor ve seçimden sonra DEVA Parti’den milletvekili oluyor. Dolayısıyla ikinci oylamada tercihimizi kullanırken DEVA için CHP logosu altında ‘evet’ diyeceğiz.

“DÖNEMDE AK PARTİ’YE DESTEK VEREN VATANDAŞLARIMIZ ‘Gelin bu düzeni birlikte değiştirelim’ DİYECEK”

Bazı vatandaşlarımız ‘Benim elim CHP’ye gitmiyor’ diyor. Daha önce AK Parti’ye gönül vermiş, Sayın Erdoğan’a destek vermiş milyonlarca vatandaşımız ‘Elim AK Parti Erdoğan’a gitmez’ diyor. Bunu biliyoruz, yaşıyoruz. Bugün demokrasi ve adalet için birlik olma zamanı. O vatandaşlarımız, ‘Ben bir zamanlar Sayın Erdoğan’ı yoksullukla, yolsuzluklarla, yasaklarla mücadelede desteklemiştim ama bugünkü yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklara evet demekten kendimi alamıyorum’ diyorlar. Vatandaşlarımız dengede. 2002’de durdukları yerde duruyorlar. Değişen gücün ta kendisiydi. 28 Şubat zihniyetine karşı mücadele etmek için iktidara gelenler şimdi 28 Şubat zihniyetiyle kol kola yürüyor. Soruyorum Sayın Erdoğan, Sayın Perinçek ile ne yapıyorsunuz? Bir zamanlar AK Parti’ye destek veren vatandaşlarımız ‘Gelin bu düzeni birlikte değiştirelim’ diyecek. Bir kez daha “Herkes için adalet, herkes için özgürlük, herkes için zenginlik için birlikte yürüyelim” diyecekler. Bunun sonuçlarını bu seçimde göreceğiz.

“BİRLİKTE KAZANACAĞIZ”

Millet İttifakı’nın değerli üyeleri tüm teşkilatlarıyla yanımızdadır. Zonguldak’a gözüyle bakacak, hemşerisinin sözünü dinleyecek, sorunlarının çözümü için her türlü çabayı gösterecek adaylarımız birbirinden değerlidir. Kimi elektrik mühendisi, kimi tıp doktoru, kimi avukat, mesleklerinde yeterince arkadaşları var. Herkes işini hakkıyla yaparsa toplum olarak ilerleriz. DEVA Parti Zonguldak teşkilatımıza, en azından DEVA Parti’nin adayı Tabiat Bey olarak tüm adaylarımızı kucaklamasını ve desteklemesini söyledim. Arkadaşlarımız parti ayrımı yapmadan her zaman omuz omuza yürürler. Çünkü birlikte kazanacağız, birlikte kazanacağız.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu