Haber

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aday Kurumu İstanbul’daki projelerini tek tek açıkladı

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Türkiye Yüzyıl İstanbul Vizyonu” programında İstanbul için hazırladığı projeleri açıkladı. Lansmanda konuşan Kurum, “Mevcut İBB yönetimi ne yazık ki İstanbul’umuza bir metreküp yeni su kaynağı kazandırmadı. İstanbul’un su kaynakları gelişmedi ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca ’20’ ile ‘1 metreküp yeni su kaynağı’ İstanbul’a kazandırılmadı. milyon metrekare yeşil alan, 15 yaşam vadisi oluşturulacak. Kişi başına düşen yeşil alanı üç katına çıkarma sözü gibi açılış vaatleri tamamen havada kaldı. Silahtarağa İleri Atık Su Arıtma Tesisi projesini durdurdular, Göreve gelir gelmez Haliç’i ve Marmara Denizi’ni koruyacak olan bu projeyi, üstelik ‘Garip bir temel atmayın, yaprakların alkışlamasını umarak’ yaptılar bunu. “Göreve gelir gelmez ilk görevimiz olacak. İşimiz Silahtarağa Tesisi’ni İstanbul’un ihtişamına yakışır bir temel atma töreniyle hizmete açmak olacak” dedi.

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, “Türkiye Yüzyıl İstanbul Vizyonu” programında hazırladığı projeleri Haliç Kongre Merkezi’nde açıkladı. Programa İBB Cumhurbaşkanı Adayı Murat Kurum, eski Başbakan Binali Yıldırım, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Geçmişini anlatan tanıtım filminin ardından Murat Kurum, İstanbul için hazırladığı projeleri tek tek açıkladı.

“Haksız yere işten atılan işçilerimizi geri alacağız”

Son belediye seçimlerinden sonra söz verildiği halde çalışanların işten çıkarıldığını belirten Kurum, “İşten çıkarmama sözü vererek işsiz bırakılan binlerce işçimiz, indirim ya da ücretsiz ulaşım sözü verilmeyen genç adamlarımız ve genç kızlarımız var. Mevcut belediye yönetiminin sosyal yardım dağıtımındaki adaletsizliğine ve beceriksizliğine maruz kalan ihtiyaç sahibi insanlarımız var.” “Bu kardeşlerimiz için yapamayacağımız, söz veremeyeceğimiz ama yapamayacağımız hiçbir şey yok. Haksız yere işten atılan işçilerimizi geri alacağız. Kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız” dedi.

“Tüm gece çalışanlarımıza 7 gün 24 saat nöbetçi kreş hizmeti vereceğiz.”

Gece nöbetçisi olan ailelere kreş hizmeti vereceklerini anlatan Murat Kurum, “Geceleri ve hafta sonları çalışan ailelerimize müjde veriyorum. Her mahallede çocuklarımıza kreş hizmeti vereceğiz. Polislerimiz, doktorlarımız, hemşirelerimiz ve tüm gece çalışanlarımız için 7 gün 24 saat görev başındayız.” dedi.

“Babalara da çocuklarıyla birlikte ücretsiz seyahat etme hakkı veriyoruz”

Aile Kart hizmetiyle 0-6 yaş grubuna ücretsiz ulaşımı artıracaklarını belirten Kurum, bu uygulamadan babaların da yararlanacağını belirterek, “Aile Kart ile çocuklu annelere verilen ücretsiz ulaşım hakkını değiştiriyoruz. Artık yaşı 0-6’ya çıkarıyoruz ve “Babalara da çocuklarıyla birlikte ücretsiz seyahat hakkı veriyoruz” dedi.

“İlk işini kuran 100 bin kadın girişimciye 100 bin TL hibe vereceğiz”

İlk işini kuran kadınlara müjde veren Murat Kurum, “Kişi başına gelirin arttığı, herkesin ürettiği, ev ekonomisinin güçlendiği bir İstanbul istiyoruz. Artık İstanbullu kadınlar bu şehrin işveren kadını olacak. Hangi sektörde yer almak isterlerse onlara destek vereceğiz. İlk işini kuran 100 kadın, “Bin girişimci kadına 100 bin TL hibe vereceğiz” dedi.

“Gençlerimize İstanbul kartında yol ücretinde yüzde 40 indirim uygulayacağız.”

Gençlere sunacağı desteği anlatan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şehri eğitim almanın, üniversite okumanın çok keyifli olduğu bir şehir haline getireceğiz. Gençlerimize İstanbul kartında yolculukta yüzde 40 indirim uygulayacağız. Yine Belediyemizin sosyal ve spor tesisleri de yanıbaşımızda olacak. Yüzde 50’ye varan indirimlerle gençlerimizin hizmetine sunuluyor.”

“Yılda iki kez memleketine giden öğrenci kardeşimin otobüs biletinin yarısını biz ödeyeceğiz.”

Öğrencilere sağlayacağı desteklerden bahseden Murat Kurum, “Hiçbir öğrencimiz anne ve babasına, kardeşine hasret kalmayacak. Memleketine giden öğrenci kardeşimin yılda iki kez otobüs biletinin yarısını ödeyeceğiz. Kış geldiğinde öğrencilerimizin masrafları artıyor. Ayrıca öğrenci yurtlarına aylık 25 metreküp doğalgaz desteği de sağlıyoruz. “Onların yanında olacağız” dedi.

“İlk kez evlenen kardeşlerimize 50 bin TL beyaz eşya yardımı yaparak destek olacağız.”

Yeni evlenen gençlere 50 bin TL beyaz eşya desteği sağlayacağını belirten Kurum, “Bu şehirde yaşamak, aile kurmak sorun olmayacak. Bu şehir kaygı değil memnuniyet verecek. Bu amaçla, İlk kez evlenecek genç kardeşlerimizi unutmayacağız. İlk kez evlenecek kardeşlerimize 50 bin TL beyaz eşya yardımı.” Bunu yaparak onların yanında olacağız” dedi.

“İş alanını belirleyip eğitim alan girişimcilerimiz belediyeden 100 bin TL hibe alacak.”

Gençlere iş kurma ve burs verme konusunda destek vereceklerini belirten Murat Kurum, şöyle devam etti:

“Gençlerimizin iş kurmasının önünü açacağız. Nereden sermaye bulacağız sorununu ortadan kaldıracağız. ‘İlk işim’ kampanyasıyla işinizi seçin destek alın diyeceğiz. Belirleyen girişimcilerimiz iş koluna giren ve eğitimlerini alacak, belediyeden 100 bin TL hibe alacak İstanbul’un en merkezi bölgelerinde ilk ofis “Bizden” uygulamasıyla 100 bin genç girişimciye tam donanımlı paylaşımlı ofisler sağlayacağız Burada gençlerimiz mesleklerini icra edebilecek, toplantılarını sıcak bir ortamda yapabilecekler.İlk İş-İstanbul projemizle sosyal yardım projelerine katılan gençlere ve genç öğretmen adaylarına “giriş” fırsatı sunuyoruz. Okurken iş hayatıma devam edeceğim.” “‘İstiyorum’ diyen gençlerimize iş imkânı sağlayacağız. Başvuru yapan ve ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerimize bu yıl 10 bin TL olmak üzere her yıl artarak eğitim desteği sağlayacağız.”

“Her iki kıyıda da 3 büyük Yaşlı ve Engelli Yaşam Merkezi kuracağız”

Yaşlı ve engellilere yönelik projelerinden bahseden Murat Kurum, “Bizim baş tacımız yaşlı ve engellilere yönelik her iki tarafta 3 büyük Yaşlı ve Engelli Yaşam Merkezi kuracağımızdır. Yaşlılarımızın her adımında yanında olacağız. e-sağlık takip sistemi. 75 yaş üstü yaşlılarımızı online takip edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak “Evde yemek ve temizlik hizmetleriyle 7 gün 24 saat yaşlılarımızın hizmetinde olacağız” . Bakıma muhtaç yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza geçici bakım hizmeti sunacağız” dedi.

“İhtiyaç sahibi emeklilerimizin İstanbul kartlarına her ay 2 bin 500 TL destek ödemesi yapacağız.”

Ulaşım anlamında da emeklileri düşündüğünü belirten Kurum, “Burada emeklilerimize merakla beklenen müjdeyi veriyoruz. İhtiyaç sahibi emeklilerimizin İstanbul kartlarına her ay 2 bin 500 TL ek ödeme yapacağız” . Her zaman her an emeklilerimizin yanında olacağız.”

“Göreve gelir gelmez ilk işimiz Silahtarağa Tesisleri’ni İstanbul’un şanına yakışır bir temel atma töreniyle hizmete açmak olacak.”

Mevcut İBB yönetiminin su kaynakları vaadi dahil hiçbir sözünü yerine getirmediğini belirten Kurum, “Mevcut İBB yönetimi ne yazık ki İstanbul’umuza bir metreküp yeni su kaynağı getiremedi. İstanbul’un su kaynakları yok oldu. geliştirilemiyor, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılıyor.Ayrıca, ’20 milyon metrekare yeşil alanlı 15 yaşam vadisi açma vaadi ile ‘kişi başına düşen yeşil alanı üç katına çıkarma’ vaadi de kaldı. tamamen havada.Marmara Denizimizle ilgili İstanbul halkına söz verdikleri adımların hiçbirini yapmadılar ve yapamadılar.Haliç’i ve Marmara’yı koruyacaklar Silahtarağa İleri Atıksu Arıtma Tesisi projesini bir an önce durdurdular Üstelik bunu “yapraklar alkışlasın ümidiyle tuhaf bir temel atma töreniyle” yaptılar. Göreve gelir gelmez ilk işimiz Silahtarağa Tesisi’nin temel atma töreniyle İstanbul’un şanına yakışır bir şekilde hizmete açmak olacak. . ” belirtti.

“6 yeni içme suyu barajı yapacağız”

İstanbul’da su sorunu yaşanmayacağına dair söz veren İBB Başkan Adayı Kurum, “9 yeni gelişmiş biyolojik arıtma tesisini bu şehre kazandıracağız. Böylece sadece içme suyumuzun değil, Marmara’nın da kaderini değiştireceğiz” dedi. Deniz. 5 yıl sonunda Marmara Denizimize bir damla atık su gitmeyecek.” 6 yeni içme suyu barajı yapacağız. 64 yeni su deposu kuracağız. 27 adet içme suyu tanıtım istasyonunu hizmete açacağız. 700 kilometrelik isale hattını şehrimize kazandıracağız. İstanbul’un su kapasitesini 5 yılda yüzde 21 artıracağız ve “su sorunu yaşanmayacak bir İstanbul” sözü veriyoruz “Veriyoruz” dedi.

“İstanbul, 2040 yılında sıfır atık hedefine ulaşan dünyadaki ilk metropol olacak”

İstanbul’un atıklarının geri dönüştürüleceğini belirten Kurum, “Daha güzel bir gelecek, yaşanabilir bir çevre ve temiz bir doğa için Nefes İstanbul’u vaat ediyoruz. Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlayan bir gönüllülük hareketi olarak bugün bugün bir gönüllü hareketine dönüştü. küresel çevre koruma kampanyası.” Atık farkındalığı en büyük projelerimizden biri olacak. Hedefimiz, küresel iddiaya sahip örnek bir sıfır atık kenti olan İstanbul olacaktır. Her ilçede atık geri dönüşüm merkezleri kuracağız. İstanbul’umuz kendi elektriğini üretecek, millete ve çevreye yük olmayacak. Bunu kuracağımız yenilenebilir enerji yatırımlarıyla başaracağız; “Yeni HES, RES, GES tesisleri ve her biri 3 bin tonluk 2 adet katı atık yakma tesisiyle bunu başaracağız. İstanbul, 2040 yılında dünyada sıfır atık hedefine ulaşan ilk metropol olacak” dedi.

“39 ilçemizde kişi başına düşen efektif yeşil alanı 7,80 metrekareden 11,80 metrekareye çıkaracağız.”

Yeşil alan miktarını artıracaklarını belirten Murat Kurum, “İklim Dostu İstanbul projemizle hedefimiz 2040 yılında net sıfır emisyona ulaşmak olacak. 39 ilçemizde kişi başına düşen efektif yeşil alanı 7,80 metrekareden artıracağız. 11,80 metrekareye yeni kent ormanlarını İstanbul’a kazandıracağız. 39 İlçenin 964 mahallesine “mahalle bahçesi” yapacağız. İstanbullular artık her mahallemizde yeşillik ve doğayla iç içe yaşayacak. Maltepe’de tamamlandığında İstanbul Botanik Parkı, 8 milyon 140 bin metrekare aktif yeşil alana ulaşarak bu şehrin biyolojik çeşitliliğini koruyacak ve İstanbullulara temiz bir nefes kazandıracak. tarihi Haydarpaşa Garı ile Moda arasında kıyı düzenlemesi, çevre düzenlemesi ve çevre koruma projelerini hayata geçireceğiz.Pendik’te Bostancı’dan başlayıp doğuya doğru yeşil sahil şeridi inşa edeceğiz. Bunu bu düzenlemeyle taçlandıracağız” dedi.

“Esenler Otogarının tamamını bölgenin en büyük parkı haline getireceğiz”

Esenler Otogarı’nın yeşil dönüşüm projesiyle taçlandırılacağını belirten Kurum, “İstanbul’un göbeğinde, artık bu şehrin ihtiyacını karşılayamayan, alt katları harabeye dönüşen Esenler Otogarı’nı yeniden tasarlayacağız. Yeşil dönüşüm projemizle Esenler Otogarının tamamını bölgenin en büyüklerinden biri haline getireceğiz.” “Parka dönüştüreceğiz. Bu harika eserimizi İstanbulluların hizmetine sunmak için var gücümüzle çalışacağız.”

“Sözleşmeli tarım uygulamasıyla arazide çalışan tüm çiftçi kardeşlerimize satın alma garantisi vereceğiz.”

Köylere yönelik yapacağı projeleri anlatan Murat Kurum, “İstanbul’un 151 köyünde 151 farklı ve özel kırsal kalkınma projesi gerçekleştireceğiz. Her mahalleyi kendine özgü duruşuyla turizm destinasyonu olarak yeniden inşa edeceğiz. Köylerimizin elektrik ihtiyacını rüzgar ve güneşten karşılayacağız. İstanbullu çiftçilerimizi elektrik parası ödemekten kurtaracağız.” “Tüm köylerimize tohum, fide, gübre, yakacak, büyükbaş, küçükbaş, makine, ekipman ve sulama konularında doğrudan destek paketleri sunacağız. Arazide çalışan tüm çiftçi kardeşlerimize ise satın alma garantisi vereceğiz. Sözleşmeli tarım uygulaması yapıyoruz” dedi.

“Eminönü-Sirkeci sahil şeridimizi düzenleyeceğiz, sahil yoluna temas eden tüm cadde ve meydanları elden geçireceğiz.”

Eminönü’nde yapılacak yenileme çalışmalarından bahseden Kurum, “Göreve gelir gelmez tarihi yarımadada ve İstanbul’un her yerinde yenileme seferberliği başlatacağız. Eminönü-Sirkeci sahil şeridimizi düzenleyip, tamamını elden geçireceğiz. Sahil yoluna bağlanan sokaklar ve tüm meydanlar Sirkeci tren istasyonunda “Raylı sistem kaldırılmadan yapılacak tematik düzenlemeyle İstanbul yeniden hazinemizin yaşayan bir parçası haline gelecek. İstanbul’un her yerinde, bu şehrin asil kimliğini ve kültürünü yansıtacak, her yaştan vatandaşımızın vakit geçirebileceği, yeşile ağırlık veren, kent mobilyalarıyla süslenmiş yeni meydanlar inşa edeceğiz” dedi.

“Anadolu ve Avrupa yakasında kuracağımız 2 büyük ‘Hayvan Yaşam Alanı’nda hayvanlarımızla ilgileneceğiz.”

Hayvanların ücretsiz bakımının yapılacağı hayvan yaşam alanlarının bulunacağını belirten Kurum, “39 ilçemize hizmet edecek tesislerimizi kuracağız. Bakım ve tedaviye muhtaç hayvanlarımızın ön bakımını burada yapacağız. Anadolu ve Avrupa yakasında kuracağımız 2 büyük ‘Hayvan Habitatında’ hayvanlarımıza bakacağız. Kimliklendirme burada yapılıyor.” “Kısırlaştırma, kısırlaştırma, aşılama gibi uygulamaları gerçekleştireceğiz. Belediye olarak bu hayvan yaşam alanlarının masraflarını tamamen karşılayacağız” dedi.

“Göreve gelir gelmez ilk yapacağımız şey ‘Olimpiyat Şehri İstanbul, hedef 2036’ demek olacak”

Sporla ilgili projelerini anlatan Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Göreve gelir gelmez ilk yapacağımız şey ‘Olimpiyat Şehri İstanbul Hedefi 2036’ demek olacak. Olimpiyatlara yönelik konaklama tesislerini yeniden iyileştireceğiz. Su sporları, uluslararası jimnastik merkezi gibi tesisleri 5 yılda tamamlayacağız. 964 mahallemizde herkesin yürüyerek ulaşabileceği açık ve kapalı tesisler inşa ederek halkımıza “Sizleri ücretsiz sporla tanıştıracağız.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu