Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken’den sahte içki uyarısı Açıklaması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, son periyotta düzmece içki kaynaklı ölümlerin arttığını belirterek, “Yılbaşını evde geçirecek olanların sahte içkiye yönelmesi ve her önüne gelenin etil alkole ulaşması engellenmeli.” sözünü kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, geçersiz içkiye karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek, geçersiz içkinin birçok vatandaşın vefatına yol açmasının yanında devlet için de milyarlarca lira vergi kaybına yol açtığını lisana getirdi.

Dolandırıcıların yepyeni şişelere geçersiz alkol koyarak ve düzmece etiket yapıştırarak ya da direkt pet şişelerde satış yaptığını tabir eden Palandöken, “Yeni yıl öncesinde sahte içki üreticileri piyasaya daha çok çıkıyor. Yılbaşını evde geçirecek olanların sahte içkiye yönelmesi ve her önüne gelenin etil alkole ulaşması engellenmeli. Yılbaşında ölüm tacirliği yapan sahte içki satıcılarına göz açtırılmamalı.” değerlendirmesini yaptı.

Palandöken, şunları kaydetti:

“Devletimiz sık kontrollerle litrelerce kaçak alkol ele geçirse de talep olduğu sürece yeniden bir yolunu bulup üretiyorlar. Üstelik internet üzerinden birçok yerde etil alkolden düzmece içki üretiminin formülü yazılı ve imajlı olarak anlatılıyor. Bu çeşit yayınlar için düzenleme yapılmalı. Devletimizin bu hususta çalışmaları ve kontrolleri süratle sürerken vatandaşlarımız da kendi sıhhatleri için bu yılbaşında bandrollü formda esnafımızdan alışveriş yapmalı. Ucuz diye merdiven altı üretim yapanlar tercih edilmemeli. Yalnızca yılbaşı devirlerinde değil, yılın her periyodunda bu fırsatçılara karşı tetikte olunmalı. Kontroller her vilayette devam etse de vatandaşlarımız da şikayetlerini bildirmekten çekinmemeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu