Ekonomi

‘Takoz’ Yunanistan’da büyük paniğe neden oldu!

ULAQ insansız deniz taşıtları ailesinin yeni üyesi Kama, Yunan basınında dikkatleri üzerine çekti.

Türkiye’nin savunma sanayinde son yıllarda kaydettiği başarılar ortada. Hem 2021’de hem de 2022’de yerli ve milli savunma sanayinde başarılar elde edildi. Gerçekten de 2023 böyle bir yıl olacak.

2022 yılında birçok ilke imza atılırken Türk savunma sanayisi kara, deniz ve hava sistemlerinde ürettiği işlerle sadece yurt içinde değil dünyada da adından söz ettirmeye başladı.

Yabancı basın Türk savunma sanayisindeki yenilikleri sık sık gündeme getiriyor. Teknoloji ajansı gagadget.com da Türk savunma sanayisinin gelişimini konu alan gazetelerin arasında yer aldı. Yunanistan, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden isimlerden biri.

“Ege’de istikrarı değiştirecek”

Kama, Yunan gazetesi Ethnos’un gündemine oturdu. Haberlerde, “Ege’nin yeni amfibi insansız aracı dünyanın her yerinde çalışıyor”söylendi.

Haberin devamında Ege’de aracın dengesinin değişebileceğine değinildi.

Haberlerde, “Türkiye’nin en hassas noktalarından biri hiç şüphesiz Mavi Vatan. Ancak Ege’nin yapısı ve adacık oluşumu işleri zorlaştırıyor”söylendi.

Ankara’nın bu nedenle atılım yaptığına işaret eden gazete, şunları kaydetti: “Kama, Türkiye’nin çözmek istediği sorunlar için etkili olabilecek bir platform.”söylendi.

Türkiye’nin insansız hava aracı sistemlerindeki uzmanlığını ortaya koyduğunu ifade eden gazete, bu yeteneğini deniz ve kara araçlarına da aktardığını bildirdi.

“Türkiye’yi dünyanın en iyilerinden biri yapacak”

Haberlerde, ULAQ insansız hava araçları ailesinin yeni üyesi KAMA, Türkiye’nin iddialarına göre Mavi Vatan’da da kritik bir rol oynayacak ve dünyanın en güzellerinden biri haline gelecek.söylendi.

Kama keşif, gözetleme ve devriye görevlerini yerine getirebilir. Ancak gazeteden tek farkı bu değil. Çok değerli bir detay daha var: Takoz, düşmana ciddi hasar verebilen asimetrik bir eşya olarak kullanılabiliyor. Bu, Kama’yı diğerlerinden ayıran en önemli özellik olarak biliniyor.

Oldukça gelişmiş bir kontrol ve haberleşme sistemine sahip olan Kama, Starlin uydusuna bağlıdır. Böylece Starlink’e sahip tüm ülkeler için potansiyel bir müşteri haline gelir.

Bir şeyler ters giderse, Kama otonom sistemi sayesinde kendi kararlarını verebiliyor. Temas kesilse bile amacını yok etme veya kendi kendini yok etme misyonunu başarıyla yerine getirir.

Başta TCG Anadolu olmak üzere KAMA, tüm platformlarda ve tüm su üstü gemilerinde kullanılabiliyor. Aynı zamanda Kara Kuvvetleri de Kama’yı kullanabilir.

Yüksek seviyeli bir platform olduğu için bu aracın düşmana hasar verme ve caydırma yeteneği yüksektir.

Haberin devamında Türkiye’nin bu yıl sonuna kadar Kama’nın ilk prototipini üreterek navigasyon testlerini gerçekleştirmeyi hedeflediği belirtildi.

haber-piraziz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu