Haber

Rize’de kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken diğer binaların güvenilirliği için risk analizi yapılacak.

RİZE’de deniz dolgusunda korozyon nedeniyle yeni binaların riskli binalarla değiştirildiği kentsel dönüşüm çalışmaları devam ederken, kent merkezindeki diğer binaların da güvenilirliği için risk analizi çalışmalarına başlandı. İlk etapta bir kısmı deniz dolgusu üzerinde olan 6 bin yapıyı inceleyecek olan uzman ekipler ve mühendisler, yapıların dayanıklılık raporu oluşturacak; Çıkan sonuca göre yeni bir kentsel dönüşüm için harekete geçilecek.

Deniz dolgusunda oluşan korozyon nedeniyle şehrin riskli hale gelmesi nedeniyle 25 bin metrekarelik alanda başlatılan kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Kentsel dönüşüm çalışmaları devam eden kent merkezindeki diğer yapıların da güvenilirliği için risk analizi çalışmaları da başlatıldı. İlk etapta uzman ekipler ve mühendisler, bir kısmı deniz dolgusu üzerinde bulunan 6 bin yapı üzerinde incelemelerde bulunacak ve yapıların sağlamlığına ilişkin ön rapor hazırlayacak. Yapılan inceleme sonucunda düşük ve orta riskli olduğu belirlenen binalar için toplulaştırma planlanırken, yüksek riskli binalar ise yıkılarak kentsel dönüşüme alınacak.

‘ZOR BİNALARIMIZI TESPİT EDECEĞİZ’

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, ekiplerin haziran başı itibari ile incelemelerine başlayacaklarını belirterek, “Deprem bölgesinde 5 ekipten oluşturduğumuz 10 mühendisimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerine depremin önlenmesi için yardımcı oldu. hafif, orta ve ağır hasarlı binaların tespiti.İnşallah bu ay sonuna kadar Rize’de gerçek 6 bin bina ile ilgili çalışma yapacağız.İzleme sonucunda düşünceli binalarımızı tespit etmek için çalışmalar yapacağız. Bu sonuçlara göre bakanlıkla görüşüp haziran sonu itibariyle ağır hasarlı binalarla ilgili süreci başlatacağız’ dedi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYORUZ’

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İnşaat Yüksek Mühendisi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dolgu alanındaki binaların dönüştürülmesi ve tesviye edilmesi dolayısıyla buradaki binaların risk analizlerinin yapılması gündemde.” Biz de yapılması gerektiğini düşünenlerdeniz. Rize için yeni bir sürecin başladığını söyleyebiliriz. Binalarımızı daha yaşanabilir hale getirmek için kentsel dönüşümü de destekliyoruz.”

‘DEPREMDE TÜM BİNALAR YOK OLUR’

Kent sakini Salih Kansız da binaların sağlam olmadığını belirterek, ‘Rize’deki binaların hepsi sakat, herkesin yıllar önce setin üzerine rastgele yaptığı binalar. Bir depremde tüm binalar yıkılır. Deniz dolgusu üzerindeki yapılar yıllardır gündemde olan bir konu. Herkes sorumluluk almalı” dedi.

‘BİNALAR SAĞLIKLI DEĞİL’

Rahmi Keleş, ‘Mühendisler eski binaları incelemeli. Birçok bina deniz suyu hasarı nedeniyle sakat kaldı. Buradaki binalarda yerleşim var ama binalar sağlıklı değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu