Haber

NASA’ya göre Temmuz 2023, kaydedilen en sıcak ay oldu

NASA bilim adamları yaptıkları ölçümlerde Temmuz 2023’ün kayıtların tutulduğu 1880’den bu yana en sıcak ay olduğunu doğruladılar. Son beş yılda en sıcak beş Temmuz ayının yaşandığı da vurgulandı.

NASA dün yaptığı açıklamada, “Genel olarak, Temmuz 2023, NASA’nın kayıtlarındaki rastgele herhangi bir aydan 0,24 santigrat derece (C) daha sıcaktı ve Temmuz 1951’den 1980 ortalarına kadar olan ortalamadan 1,18 santigrat derece daha sıcaktı.” Güney Amerika, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Antarktika Yarımadası’nın bazı bölgelerinin özellikle sıcak olduğunu belirten NASA, bu bölgelerin ortalamanın yaklaşık 4 derece üzerinde sıcaklık artışları yaşadığını belirtti.

10 BİN İSTASYON VERİLERİ

Sıcaklık rekoru kıran Temmuz 2023’te, özellikle son kırk yılda belirginleşen sera gazı emisyonlarından kaynaklanan uzun vadeli insan kaynaklı ısınma eğiliminin devam ettiği ortaya çıktı. NASA’nın on binlerce metroloji istasyonundan elde edilen yüzey hava sıcaklığı verilerine göre, son beş yılda 1880’den bu yana en sıcak beş Temmuz ayının yaşandığı vurgulandı.

seydilerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu