Haber

Julıanne Smıth: Türkiye, NATO’nun Önemli Bir Müttefiki

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna ilişkin, “Türkiye ile İsveç ve Finlandiya arasında, Türkiye’nin legal güvenlik telaşları hakkında birtakım görüşmeler oldu. Üç ülke ortasındaki görüşmelerin, kendilerinden de duyduğumuz üzere yapan olduğuna inanıyoruz” dedi. Smith, “Türkiye, NATO’nun önemli bir müttefiki ve çeşitli alanlarda Ukrayna için yaptıklarını takdirle karşılıyoruz” diye konuştu.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Smith, yarın Bükreş’te yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde, bugün çevrimiçi bir basın toplantısı düzenledi. Smith, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu konusunda Türkiye’nin tavrına ait soruyu şöyle yanıtladı:

“İttifak’ın, Türkiye’nin Ukrayna tahılını dünyanın çeşitli limanlarına ulaşması kapsamında yaptıklarını hakikaten de takdir ettiği kanaatindeyim. Türkiye’nin Tahıl Anlaşması kapsamındaki rolü gerçekten vazgeçilmez ve hepimiz bunun için çok minnettarız. Türkiye’nin Ukrayna halkına yaptığı insani, ekonomik ve güvenlik yardımları da takdir ettiğimiz değerli bir başka konudur.

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya ortasında, Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri hakkında bazı görüşmeler oldu. Üç ülke arasındaki görüşmelerin, kendilerinden de duyduğumuz üzere yapıcı olduğuna inanıyoruz.

Diyaloğun sürmesi konusunu İsveç, Finlandiya ve Türkiye’nin sorumluluğuna bırakacağız.

Türkiye, NATO’nun değerli bir müttefiki ve çeşitli alanlarda Ukrayna için yaptıklarını takdirle karşılıyoruz.”

FOTOĞRAF: ARŞİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu