Haber

İYİ Parti’den 1, HEDEP’ten 3 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak

HEDEP Eş Başkanı ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, HEDEP Küme Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ve DÜZGÜN Partisi Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları TBMM’ye ulaştı. Önergeler, TBMM Başkanlığı tarafından Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na havale edildi.

HEDEP Eş Başkanı ve Siirt Milletvekili Tuncer Bakırhan, HEDEP Küme Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ve UYGUN Partisi Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı yasa tasarısı TBMM Başkanlığı’na geldi. Türkiye Meclisi. TBMM Başkanlığı, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin önergeyi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Kurulu üyelerinden oluşan Anayasa-Adalet Karma Komisyonu’na gönderdi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Karma Komisyon, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin özetleri görüşmek üzere bir hazırlık komisyonu oluşturacak. Hazırlık komisyonu özetlere ilişkin raporunu bir ay içinde Ortak Komisyona sunacak. Ortak Komite, Hazırlık Kurulu raporunu görüşüp karara bağlayacak. Ortak Kurul, dokunulmazlığın kaldırılmasına veya milletvekili statüsünün sonuna kadar kovuşturmanın ertelenmesine karar verebilir. Dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin Karma Komisyon raporları TBMM Genel Kurulunda oylanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu