Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Enflasyonu düşürene kadar faiz oranlarını yüksek tutacağız

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, ülkede enflasyonun ekim ayında yüzde 5’in altına düşmesini beklediklerini belirterek, “Ancak enflasyon hâlâ çok yüksek. Bu nedenle faiz oranlarını yeterince uzun süre yüksek seviyede tutacağız” dedi. Enflasyonu hedeflediğimiz düzeye indirene kadar.” söz konusu.

BoE’nin politika faizini yüzde 5,25’te sabit tutma kararının ardından düzenlenen basın toplantısında Bailey, faiz artışlarının enflasyonu hedeflenen yüzde 2 seviyesine düşürmeye yaradığını söyledi.

Bugünkü toplantıda politika faizini yüzde 5,25’te sabit tutma kararı aldıklarını ve para politikasının sıkı kalmaya devam ettiğini kaydeden Bailey, “Öte yandan enflasyonun hala çok yüksek olduğunu da söylemeliyim. Bu nedenle faizleri tutacağız. Enflasyonu hedeflediğimiz düzeye indirene kadar uzun bir süre için yeterince yüksek oranlar.” “Bu seviyede tutacağız. Faizlerin daha da artırılmasına ihtiyaç olup olmadığını yakından takip ediyoruz. İhtiyaç olmasa bile şu anda faiz indirimini düşünmek için henüz çok erken. Para politikası oldukça sıkı” Bu duruşu yeterince uzun süre sürdürürsek enflasyonu sistemin dışında tutacağız.” dedi.

Bailey, Eylül ayında yüzde 6,7 olan enflasyonun Ekim ayında yüzde 5’in biraz altına inmesini ve yıl sonuna kadar bu seviyede kalmasını beklediklerini belirtti.

Ancak her tahminin belirsiz olduğunu kaydeden Bailey, “Ortadoğu’daki gerilimin ardından enerji fiyatlarından kaynaklanan enflasyonda yukarı yönlü riskler var. Gerilim belirsizlik yaratıyor ve şu ana kadar elektrik fiyatlarında büyük hareketler görmedik ancak enerji fiyatlarında yukarı yönlü riskler var” dedi. Riskler kesinlikle mevcut.” söz konusu.

Bailey, yüksek faiz oranlarının ağırlığının ekonomide hissedildiğine dair işaretlerin arttığını belirtti.

Para politikasındaki sıkılaştırmanın gereğinden uzun sürmemesi gerektiğinin altını çizen Bailey, “çok az veya çok fazla” arasında bir istikrar kurmaları gerektiğini açıkladı.

Para politikasının ne kadar süreceği orta vadede enflasyon görünümüne ilişkin verilere bağlı olduğunu belirten Bailey, enflasyonun hedeflenen seviyeye indirilmesi için katetmeleri gereken bir mesafe olduğunu sözlerine ekledi.

haberkepsut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu