Haber

Hollanda’da Temsilciler Meclisi’nde ‘Nehirden denize Filistin özgür olacak’ sözü yasaklandı

Temsilciler Meclisi’nde İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin bir duruşma yapıldı.

Denk Partisi Meclis Küme Lideri ve milletvekili Stephan van Baarleoturumda yaptığı konuşmada şunları söyledi: Nehirden denize kadar Filistin özgür olacakİfadesini kullanmasının ardından Meclis Lideri Vera Bergkamp tarafından uyarıldı.

Bergkamp, ​​“ Son cümlenin belli bir çağrışımı olduğunu biliyorsun, değil mi? Bu son cümleyi bir daha bu mecliste duymak istemiyorum. Seni bu konuda uyarmıştım” söz konusu.

Bazı milletvekilleri de van Baarle’nin kullandığı ifadelerle ‘Yahudi karşıtı’ olduğunu belirterek, sözlerini geri almasını talep etti.

‘Derhal antisemitizm ya da başka bir tür nefret olarak çerçeveleniyor’

Van Baarle de bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: Filistinlilerin özgürlük ve eşitlik talepleri hızla antisemitizme veya başka bir nefret biçimine dönüşüyor. Antisemitizme karşıyım“dedi.

Van Baarle, sözlerinin nefret unsuru olarak değerlendirilmesine itiraz etti. “Sözlerimi geri almayacağım! Ben Filistinlilerin haklarını savunuyorum ve bunu istediğim gibi yapıyorum. “Hangi tarzda konuşacağımızı biz seçiyoruz.”Bu kelimeyi kullandı.

Van Baarle, Filistinlilerin hakları Meclis’te savunulurken toplumdaki pek çok kişinin farklı bir tarafa çekilmesinden rahatsız olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“’Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak’ sözüyle, Filistinlilerin bu bölgede, hukuka aykırı olarak toprakları ilhak edilmeden, eşitlik ve özgürlük içinde, apartheid altında yaşamadan, ayrımcılığa uğramadan yaşama hakkına sahip olduğunu kastediyorum. Filistinlilere yönelik 75 yıldır süren zulme son verilmelidir. Herkesin eşit haklara sahip olduğu tek bir devletten yanayız. “İster Yahudi olun, ister Müslüman olun, bu devletin adı Filistin’dir.”

Oturumda” “Nehirden denize kadar Filistin özgür olacak.”Açıklamanın İsrail Devleti’nin yıkılmasına yönelik propaganda yaptığı ve dolayısıyla “şiddete çağrı” teşkil ettiği gerekçesiyle sunulan önerge kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu