Haber

HDP için harekete geçildi! Bloke için Buluşma

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması için açtığı davadaki süreç devam ediyor.

Son olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, seçim yılı münasebetiyle HDP’ye ödenen Hazine yardımına karşı tedbir alınması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başsavcılık, HDP’nin 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlere katılmadığına işaret ederek, seçim yılı nedeniyle fazladan ödenen 400 milyon 228 bin liralık Hazine yardımının bu gerekçeyle bloke edilmesini istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu talebi Anayasa Mahkemesi’nin gündemine alındı. Buna göre 19 Haziran Pazartesi günü saat 9.30’da toplanacak olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu bu başvuruyu görüşüp karara bağlayacak. HDP’nin kapatılmasını talep eden davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine, tedbir olarak partinin Hazine yardımı ile hesaplarının 5 Ocak’ta bloke edilmesine karar verildi. Partinin bu kararın iptali talebi Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda görüşüldü. 9 Mart’ta heyet, partinin Hazine yardımı ile hesaplarının bloke edilmesi kararını önlem olarak kaldırdı.

MHP’NİN YILDIZINDAN AÇIKLAMA
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Yıldız belirtti:

“HDP’nin kapatılması durumunda, ‘terör örgütüyle organik bağının devam ettiği ve Hazine kaynaklarının terör örgütüne aktarıldığı’ gerekçesiyle Hazine yardımı alan hesaplar bloke edilmiş ve 9 Mart’ta kaldırılmıştı. 7’ye karşı 8 oyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, YSK’nın yazısı üzerine, HDP’nin seçime girememesi nedeniyle bu partiye yapılan toplam 600 milyon 343 bin TL’lik hazine yardımının 400 milyonunun iadesini istedi. … Seçim için yapılan hazine yardımı nasıl geri alınacak, tedbir kararlarının dava sonuna kadar devam etmemesinin mantıklı bir açıklaması var mı?”

KAYNAK: PARLAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu