Haber

Gebze’de balıkçıların ağlarına takılan kalkan balığı tekrar denize bırakıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2021 yılında İzmit Körfezi’ne bırakılan kalkan balığı, Gebzeli balıkçıların ağına takıldı. Kalkan balığı denize geri getirildi

Yatırımlarını doğaya ve canlılara değer vererek hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ‘İzmit Körfezi Balıkçılık Projesi’ kapsamında 2017 yılından bu yana 36 bin yavru balığı İzmit Körfezi’ne kazandırdı. Denize bırakılan balıklar, Büyükşehir Belediyesi ekiplerince sürekli denetleniyor.

BALIKÇILAR BİLDİRİLDİ

Bu kapsamda, daha önce İzmit Körfezi’ne bırakılan yontma kalkan balığı, Kocaeli Su İşleri Kooperatifi’ne bağlı balıkçıların ağlarına takıldı. Kocaeli Su İşleri Kooperatif Başkanı Ali Sarı, Gebze’de yontma kalkan balığı yakalandığını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü’ne bildirdi. Ardından gruplar harekete geçti.

2021’DE DENİZE ÇIKTI

Gebze Eskihisar Su İşleri Kooperatifine giden Çevre Koruma ve Denetim Müdürlüğü ekipleri balıklarda incelemelerde bulundu. Üzerinde çip bulunan kalkanın 2021 yılında Hereke’de denize bırakıldığını belirledi. Yaklaşık 1 kg olduğu belirlenen kaçak avcı balık, gerekli denetimler yapıldıktan sonra İzmit Körfezi’ne bırakıldı.

“İZMİT KÖRFEZİNE BALIKLARIMIZI DEDİK”

Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Mesut Değer yaptığı açıklamada, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında İzmit Körfezi Balıkçılık Projesi’ni başlattık. İzmit’ten İzmit Körfezi’ne düzenli aralıklarla. Bu kapsamda bugüne kadar 36 bin yavruyu İzmit Körfezi’ne saldık. Bugün Gebze Eskihisar Su İşleri Kooperatifindeyiz. Serbest bıraktığımız yontma kalkanın ağlara takıldığı bildirildi. Geldik, balığı aldık. Çipinden incelediğimizde 2021 yılında Hereke sahilinden salındığını belirledik. Ortası 150-200 gram olan balık bugün yaklaşık 1 kilo. İzmit Körfezi’ne geri bıraktık. Zaman zaman yaşadığımız bir olay ama bu kez canlı olarak aktarıldı. Balığımızı da ait olduğu sulara saldık” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRLİYE HABERİMİZ OLDU”

Kocaeli Su İşleri Kooperatif Başkanı Ali Sarı, “2017 yılında İzmit Körfezimize kalkan, çipura ve levrek salındı. 2021 yılında salınan kalkan balığı balıkçılarımızın ağına takıldı. Canlı balıklarımızı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teslim ettik. Balıklar incelendikten sonra tekrar İzmit Körfezi’ne bırakıldı” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu