Ekonomi

F-35 savaş uçağı programı tam hız üretime geçiyor

ABD Savunma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, savunma yüklenicisi Lockheed Martin (NYSE:LMT) tarafından yürütülen F-35 savaş uçağı programının, Milestone C olarak bilinen bir kilometre taşı olan tam hız üretime ulaştığını duyurdu. Bu önemli başarı, geçen yıl önemli bir dizi testin başarıyla tamamlanmasının ardından geldi ve operasyonel testlerin sonuna işaret ediyor.

Tam hızda üretime geçiş, Pentagon’un satın alma şefinin üretim sayılarında bir artışa izin vermesine olanak tanıyarak program için ek finansman sağlayabilir. Bu gelişmenin F-35’in ana yüklenicisi Lockheed Martin’e fayda sağlaması beklenmektedir zira bu gelişme gelişmiş savaş uçakları için ya ilerleme fonu ya da daha yüksek üretim miktarları sağlayabilir.

Savunma Bakanlığı Satın Alma ve Sürdürme Müsteşarı William A. LaPlante programa olan güvenini şu sözlerle ifade etti: “Bakanlıktaki meslektaşlarım tarafından da desteklenen bu karar, Hizmetlere, F-35 İşbirliği Programı Ortaklarına ve Yabancı Askeri Satış müşterilerine F-35’in istikrarlı ve çevik olduğunu ve tüm yasal ve düzenleyici gerekliliklerin uygun şekilde ele alındığını vurgulamaktadır.”

Tam oranlı üretime geçilmesine rağmen, program TR-3 teknoloji yenilemesiyle ilgili henüz çözülmemiş bir sorunla karşı karşıyadır. Bu sorun, Lockheed Martin’in satılan her jet için talep edilen tutarın tamamını elde etmesinin önünde potansiyel bir engel olarak durmaktadır.

F-35 programı bugüne kadar 990’dan fazla jeti ABD ordusu, uluslararası ortaklar ve yabancı askeri satışlar da dahil olmak üzere çeşitli müşterilere başarıyla teslim etmiştir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu