Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kötü söz sahibine aittir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde belediyeler, arama kurtarma ekipleri ve depremzedelerle bir araya geldiği iftar programında konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Bu yıl deprem felaketi nedeniyle ramazanı hüzünle karşıladık. İlk andan itibaren siz hem belediye başkanlarım hem de AFAD orada yerinizi aldınız. 11 ilimiz için gerekenler için canla başla çalışarak depremzede olan kardeşlerimle birlikte çalıştığınızı. Birisi bir sürü saçmalık ve yaramazlık yaptı. 50 bin kişiyi kaybettiğimiz bu felakette durmadınız. Enkaz kaldırma çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz ve kalıcı konutlarımızı 1 yıl içerisinde tamamlayacağız. Köy evlerinin bir kısmını bayrama kadar teslim edeceğiz. İlk adımı bu köy evleri ile atmış olacağız. Bütün bunlarla birlikte çadır kentler kuruldu, konteyner kentler kuruldu. Bunlar öyle rastgele işler değil, bir yandan da köy konutları ile kalıcı konutlara başladık. Bunlar için birilerinden ihale beklememize gerek yok, bunları ispatlayan güç biziz. Bingöl, Elazığ, Malatya, Kütahya ve İzmir’de gösterdik. Söz verdiğimiz gibi o takvimde konutları teslim ettik. Tüm bunlarla birlikte sözlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz.

“KEMAL BEY VE ÇOCUKLARI NE DİYOR?”

“Ah, peki ya ben?” istiyoruz. söyleme Kemal Bey denen bu adam ve yavruları ne dedi? Online sistem olan üniversite yok dediler de Kovid’de 2 yıldır bunu yapmadık mı? Acımız şimdi daha büyük, sarsıntıdan çıkan kardeşlerimizi aç bırakmayacağız dedik. THY’nin uçaklarını seferber edip onlarla birlikte taşıdık. Kaygılıyız, bu millete sevgimiz var. Yurtlarımız mevcut, o yurtlarda 850 bin kapasitemiz var. Herkes üzgün, oradaki vatandaşlarımız bize teşekkür ediyor. Yiyeceğimiz, içeceğimiz, banyomuz, her şeyimiz var diyorlar. Elbette geldiğiniz yere geri döneceksiniz.

“FIRINLARIMIZI YÜKSELTMEYEN SANDALYE SEVGİMİZ VAR”

Depremin olduğu ilk andan itibaren kabinedeki arkadaşlarımı deprem bölgesine gönderdim. AFAD ilk andan itibaren her şeyiyle bölgenin içinde olmuştur. Sağlık Bakanlığı bölgede yerini aldı, durmadılar. Ne dediler? Su yok dediler, başta dedik, aman içme suyuyla kullanma suyunu karıştırmayın dedik. İçme suyu için hep tırlarla bölgeye su gönderdik. Onları çadırlarda gördüm, hepsinin içme suyu vardı. Ama iftiranın sonu yoktur, kötü söz sahibine aittir. Bu süreçte kimin başının belada olduğu belli oldu. Cenazelerimizi bile kaldırmadan koltuklara aşık olanları ne tarih unutacak, ne de milletim affetmeyecek!

İnsanları konforlu ofislerinden sersemletenler başka dünyalarda yaşasa da depremzedelerimiz bizim samimiyetimizi biliyor. Sadece 35 bin kişi arama kurtarma ekibi olarak görev aldı.

“807 BELEDİYEMİZİ UYARDIK”

İlk bir iki gün sorunlar yaşandı. Devletin tüm kurumlarıyla seferber olduğuna elini vicdanına koyan herkes şahittir. 90 farklı ülkeden 11 bin arama kurtarma ekibi bize destek verdi. Toplam 272 bin kamu görevlisi depremzedelerimizin yanında oldu. Arama kurtarma çalışmalarımızı son ana kadar sürdürdük. Sayısız mucizeye tanık olduk. Binlerce insanımızı yaralı olarak kurtarmayı başardık. Enkazın altından aldığın her canla, endişeyle bekleyen nice anne, baba, kardeşe umut oldun. Biz kullar olarak unutsak bile, Rabbim bunu sizin mükâfatınıza yazar. Kahramanlarımızdan biri de belediyelerimizdir. Özellikle partimize bağlı 807 belediyemizin tamamını alarma geçirdik. Başka partilere ait belediyelerden işçiler olduğunu biliyoruz. 284 belediye arama kurtarma çalışmalarında AFAD ile birlikte çalıştı. Kalan 523 belediye ise ihtiyaç sahiplerine barınma, ısınma ve hijyen gibi malzemelerin temininde lojistik takviye sağladı.

KÖY KONUTLARI TATİLDE TESLİM EDİLECEK

Şu anda 324 portatif mutfak hizmet veriyor. Bu yıl depremzedelerle dayanışmamızı göstermek için Ramazan ayı etkinliklerimizi deprem bölgesine taşıdık. 250 kardeş belediyemiz bölgede çalışmalarını sürdürecek. Sıfır atık yaklaşımıyla çevreyi korumaya önem veriyoruz. Sıfır atık yönetiminde değerli olan tek kullanımlık eserlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılabilir. Bayrama kadar enkaz kaldırma çalışmalarımızı tamamlayacağız. 650 bin yeni yuva yapmayı planlıyoruz. 85 bin konutun yapım süreci başladı, 43 binin temeli atıldı. Malatya’da yarın 100 bin konutun ihalesini yaparak yılsonuna kadar 319 bini bitirmiş olacağız. 6 bin işyeri yaparak küçük sanayi bölgelerimizi ayağa kaldıracağız. Biliyorum ki, 14 Mayıs seçimlerinde milletimiz, 7’li koalisyon yerine, kargaşa ve çekişmelerle dolup taşan hizmet siyasetini tercih edecektir.

Ramazan Bayramı’nda Gaziantep Nurdağı ve Kahramanmaraş Türkoğlu’ndaki ilk köy konutlarını teslim edeceğiz.

habercumayeri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu