Haber

Çin’in Xiamen Kentinin Ocak-Ekim Döneminde Brıcs Ülkeleriyle Ticareti Yüzde 26,3 Arttı

XİAMEN, 22 Kasım (Xinhua) — Çin’in doğusundaki Fujian eyaletinde bulunan sahil kenti Xiamen’in Gümrük datalarına nazaran, kentin BRICS ülkeleriyle ticareti bu yılın birinci 10 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 26,3 artarak 76,46 milyar yuana (yaklaşık 10,67 milyar ABD doları) ulaştı.

BRICS, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan yükselen piyasalar blokunun kısaltması olarak kullanılıyor.

Xiamen’in Ocak-Ekim devrinde BRICS ülkelerine ihracatı yıllık bazda yüzde 27,2 artışla 23,44 milyar yuana, BRICS ülkelerinden ithalatı ise yüzde 26 artışla 53,02 milyar yuana yükseldi.

Kentin Güney Afrika ve Brezilya ile ithalat ve ihracatı süratli yükselişini sürdürdü. Xiamen’in Güney Afrika ile ticareti yüzde 31,1 artarak 11,27 milyar yuana ve Brezilya ile ticareti yüzde 18,8 artarak 23,37 milyar yuana çıktı.

Söz konusu devirde ithal edilen en önemli mal kümeleri ortasında metal cevheri, mineral kumlar, kömür ve linyit ile ziraî eserler bulunuyor. Ana ihracat kalemleri ise makine ve elektrikli eserler ile işgücü ağır malları içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu