Haber

Çin’de heyelan: Ölü sayısı 8’e çıktı

Çin’in güneybatısındaki Yunnan bölgesinde meydana gelen toprak kaymasında ölü sayısının sekize çıktığı açıklandı. Toplam 18 haneden en az 47 kişinin kayıp olduğu bildirilirken, Çin devlet kanalı CCTV, konuyla ilgili haberinde, kayıp kişilerden sekizinin bugün yerel saatle öğle saatlerinde ölü bulunduğunu paylaştı.

Reuters’in haberine göre, 22 Ocak Pazartesi günü yerel saatle 05.51 sıralarında güneybatıdaki Zhaotong kentinin iki köyünde heyelan meydana geldi. Dağdan kayan toprak, köylerdeki evlerin üzerini kapladı. Heyelan anlarına tanık olan Gu isimli kişi, “Dağ çöktü, onlarca kişi mahsur kaldı.” Gu, dört akrabasını da aradığını ve “Hepsi evde uyuyordu” dediğini anlattı.

BÖLGEYE 1000 ARAMA KURTARMA ÇALIŞANI GÖNDERİLDİ

Bölgede kar yağışı devam ederken, devlet kanalı CCTV, enkaz ve toprak altında kalan vatandaşlar için arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Heyelana neyin sebep olduğu henüz netlik kazanmadı. Heyelanın ardından Çin, olay yerine yaklaşık 1000 arama kurtarma görevlisi ve 200 kurtarma aracı gönderdi. Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Guoqing’in kurtarma ekiplerine rehberlik edecek bir çalışma grubuna liderlik ettiği bildirildi. Ayrıca 500’den fazla kişinin evlerinden tahliye edildiği de paylaşıldı. Yapılan ilk açıklamada Çin’deki heyelanda iki kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Çin Ulusal Meteoroloji Merkezi’ne göre Yunnan, Çin’in güneyinde son dönemde sert kış ve soğuk hava koşullarının etkili olduğu pek çok bölgeden biriydi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu