Ekonomi

Çimento sektöründe gelişen teknolojiler ve enerji dönüşümü COP27’de konuşuldu

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleştirilen ve iklim krizine karşı mücadelede dünyanın kapsamlı zirvelerinden olan COP27’ye yaklaşık 194 ülkeden 40 binin üzerinde iştirakçi, 100’den fazla siyasetçi katılım gösterdi. Küresel ısınma ve sera gazı salınım oranlarını azaltma amacıyla düzenlenen COP 27’de Türkiye güncellenmiş Ulusal Katkı Beyanını açıkladı. Yapılan beyana göre, 2030 yılında artıştan yüzde 41 azaltım yapılacak. Emisyonlar en geç 2038 yılında maksimuma ulaşacak ve 2053’de net sıfıra ulaşılacak. Ayrıntıların daha sonrasında kamuoyu ile paylaşılacağı bilgisi de konferansta verildi.

Çimento dalının çatı birliği TÜRKÇİMENTO moderatörlüğünde, karbon yakalama ve depolama prosedürleri ve hidrojen üzere yeni teknolojilerin artılarının ve eksilerinin yanında sanayideki potansiyelinin tartışılacağı COP27 yan aktifliği “Gelişen Teknolojiler ve Enerji Geçişi: Türkiye İçin Engeller ve Olanaklar” başlığıyla yapıldı.

Özyeğin Üniversitesi ve TÜRKÇİMENTO olarak ortak düzenlenen aktifliğin moderatörlüğünü TÜRKÇİMENTO Etraf ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel yaptı. Ayrıyeten sunumunda gelişen teknolojilerden, pürüzlerden ve yeni teknolojileri ülkemizde uygulamak için dalın muhtaçlık duyduğu ihtiyaçlardan bahsetti. Gelişmekte olan ülkemizin kalkınmasında bu bölümün stratejik bir rol oynadığına vurgu yaparken, 2022’de yaşanan zorluklar ortasında güç fiyatlarının ve değişen kurların olduğunu belirtti.

Azaltım yapılması güç bölümlerden biri çimento

Yeni teknolojilerin kullanılmadığı ya da maliyeti engelleyici olmaya devam ettiği için geçişin kolay olmadığı dalları tabir eden “azaltım yapılması zor sektörler”, aktiflikte de bahsedilen mevzuların başındaydı. Bilhassa çimento sanayi, demir çelik, kimya üzere dalların ortasında bulunduğu üretim yapan dalların temel materyaller ürettikleri, bu dalların birçoklarında kaçınılmaz emisyonlar oluştuğundan bahsedildi.

TÜRKÇİMENTO Etraf ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel bahisle ilgili olarak, “Yüzde 100 karbon içermeyen yakıtlara geçmek dahi sera gazı emisyonlarını önleyemez. Yeni teknolojiler olmadan maalesef sıfır emisyon mümkün değil. Bu sektörleri büyük ölçüde karbondan arındıracak teknolojiler mevcut, ancak bunlar henüz geliştirme aşamasında ve oldukça da maliyetli” dedi. Çimento özelinde konuşmasına devam eden Gencel, “Sektörümüzde hammadde olan kireçtaşının çimentoya dönüştürülmesine ait emisyonlar var. Biz bunlara proses emisyonları diyoruz. Zira kireçtaşı önemli ölçüde sera gazı karbondioksit (CO2) üretiyor. İkinci kaynak ise güç emisyonları. Zira hammaddenin dönüştürülmesi için 1500 dereceye kadar yüksek sıcaklıklar gerekiyor. Elbette bir karbon azaltma stratejimiz var. Klâsik metotların de bu stratejide kıymetli bir rolü olduğunu söylemeliyim. Biyokütle içeren alternatif yakıtlar yahut güç verimliliği yatırımları ile güç emisyonlarını azaltabiliriz. Tekrar çimentonun ana unsurlarından klinker yerine farklı hammaddeler kullanmak emisyon azaltımı için yararlı olacaktır. Yeniden de bu klasik metotlar net sıfır emisyon için kâfi değil, gelişen teknolojilere gereksinimimiz var” dedi.

Türk sanayisinin yeni teknolojileri uygulamak için altyapı muhtaçlığı var

Ar-Ge, siyaset ve yasal çerçeve, destekleyici altyapı, devlet takviyesi, toplum tarafından kabul görme ve eğitim başlıkları altında muhtaçlıkları anlatan Gencel, “Öncelikle araştırma ve geliştirme projelerine ihtiyacımız var. Pilot projeler, endüstriyel ölçekli projeler ve kamu finansmanı gerekiyor. Yüksek enerji talebi olan bir sektördeyiz. Temiz enerji kaynaklarına erişim ve endüstri tarafından kullanılmak üzere yeterli hidrojenin mevcudiyeti üzerinde durulması gereken konular arasında yer alıyor. Ve tabii ki altyapıya ihtiyacımız var” halinde konuştu.

TÜRKÇİMENTO Etraf ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel moderatörlüğünde yapılan aktiflikte, Özyeğin Üniversitesi Güç, Etraf ve İktisat Merkezi Yöneticisi ve FYE Lideri Prof. Dr. M. Pınar Mengüç Türkiye’deki güç teknolojilerini anlattı. Ayrıyeten, güç teknolojilerinin azaltımı güç kesimlerde kullanımına ait fırsatlar ve maniler hakkında da bilgi verdi.

Özyeğin Üniversitesi Güç, Etraf ve İktisat Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Canan M. Özsoy, hidrojen teknolojileri hakkında kıymetli noktalara değindi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu