Yaşam

Bilime Göre Çıplak Uyumanın Faydalarını Öğrenince Yatağa Girer Girmez Üstünüzdeki Her Şeyden Kurtulmak İsteyeceksiniz!

Sağlığımıza iyi gelecek şeyleri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelecek şey çıplak uyumak olmayabilir ancak azımsanamayacak etkileri bulunuyor.

Hazırsanız çıplak uyuduğunuzda sağlığınızda ne gibi olumlu etkiler görebileceğinizi bir bir anlatalım!

Uyku kalitesini yükseltiyor.

Vücut sıcaklığı, uykuya nasıl dalacağımızı belirliyor. Soğuk, vücudumuza uyku zamanının geldiğini söylediğinden vücut sıcaklığımızın düşmesine izin vermek uykuya daha hızlı dalmamıza yardımcı oluyor.

Cildi iyileştiriyor ve stres ile kaygıyı azaltıyor.

Kaliteli uyku, cildin çok daha sağlıklı ve güzel olmasını sağlıyor. Eh, kaliteli uykunun yolu da yukarıda bahsettiğimiz gibi büyük oranda vücut sıcaklığından geçiyor. Bu yüzden çıplak uyumak dolaylı olarak cildi de güzelleştiriyor.

Yine benzer şekilde, kalitesiz/yetersiz uyku, stres ve anksiyeteye sebep olduğundan çıplak uyumanın psikolojiniz üzerinde etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Kilo almayı engelliyor.

Uykuya dalmakta zorluk yaşamak, hayatı birçok yönden etkiliyor. Bulgulara göre günde en fazla 5 saat uyuyan kişilerin kilo alma olasılıkları çok daha yüksek. Bu yüzden hızlıca uykuya dalmak ve kaliteli bir uyku çekmek için çıplak uyumak epey faydalı olabilir.

Buna ek olarak erkekler üzerinde yapılan bir çalışmaya göre geceleri vücudu daha soğuk tutmak, kalori yakmayı da artırıyor.

Vajinal sağlığa iyi geliyor.

Dar ve nemli iç çamaşırları; vajinal mantar enfeksiyonu riskini artırdığından çıplak uyumak, mantar enfeksiyonlarından kurtulmanın en iyi yollarından. Gün içinde ne giyerseniz giyin, geceleri iç çamaşırı olmadan uyumak vajinayı havalandırmak ve sağlıklı tutmak için çok önemli.

Erkeklerde doğurganlığı artırıyor.

Çıplak uyumanın üreme organlarına faydaları yalnızca kadınlar için geçerli değil! Dar iç çamaşırı giymekle düşük sperm sayısı arasında da bir bağlantı var. Bu yüzden testislerin geceleri hava alıp serin kalması, erkek doğurganlığını olumlu yönde etkiliyor.

Öz güveni bile yükseltiyor.

Çıplak olmak, kendimizi sevmek ve öz güveni yükseltmek için en etkili yollardan. Yapılan araştırmalar, çıplak zaman geçirmenin öz saygıyı ve genel vücut imajını artırmaya yardımcı olduğunu kanıtladı. Bu nedenle çıplak uyumayı, yalnızca öz sevginizi benimsemek için bile tercih edebilirsiniz!

Kaynaklar: Psychiatrist, Sleep and Breathing, American Diabetes Journal, Frontiers

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu