Haber

Başkan Büyükakın: Kuruçeşme’de tramvayın test sürüşüne 2023 Mart’ta başlayacağız

Başkan Büyükakın, 2023 yılının mart ayında Kuruçeşme Tramvay Hattı’nda test sürüşüne başlayacaklarını söyledi

Kocaeli’nin merkezdeki ulaşım sistemini çağdaş, konforlu ve inançlı hale getiren Akçaray Tramvayının yeni istasyonu olacak Kuruçeşme Tramvay Sınırı Projesi’nde ağır çalışma devam ediyor. Akçaray Tramvay Hattı’nı D-100 Karayolu üzerinden Kuruçeşme’ye bağlayacak yeni tramvay çizgisi hummalı formda sürerken, çalışmaları birinci günden itibaren yakından takip eden Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, projede gelinen son durumu yerinde denetledi.

2023 MART AYINDA TEST SÜRÜŞÜ

Projede yer alan tüm kısımları gezen ve ayrıntılı bilgiler alan Lider Büyükakın’a inceleme sırasında Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç ve teknik işçi eşlik etti. Akçaray Tramvay Hattı’nın kentin değerli noktalarına alternatif, süratli, inançlı ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlandığını söz eden Lider Büyükakın, 2023 yılının mart ayında Kuruçeşme Tramvay Hattı’nda test sürüşlerine başlayacaklarını söyledi.

“ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR”

Büyükşehir olarak yol ve ulaşım yatırımlarına büyük ehemmiyet verdiklerini belirten Lider Büyükakın, bu kapsamda Kocaelililerin vazgeçilmez ulaşım araçlarından biri olan Akçaray Tramvay Hattı’nın yakın vakitte Kuruçeşme’ye uzanacağını söyledi. Kuruçeşme Tramvay Hattı’nda çalışmaların aralıksız sürdüğünü lisana getiren Lider Büyükakın, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kuruçeşme’ye tramvayın gelmesi Kuruçeşme’de yaşayan hemşerilerimizin uzun bir müddettir talep ettiği hizmetti. Arkadaşlarımız burada ağır bir biçimde çalışıyor. Buradaki trafiğin yoğunluğu ile imalatların zorluğu bir ortaya geldi. Bulunduğumuz nokta projenin 800 metrelik ek kısmı ve en zorlandığımız çalışma alanlarımızdan biri. Daha evvel 1,2 km’lik bir kısmı tamamlayıp, Plajyolu’na kadar gelmişti tramvay sınırımız. Bu kısmı da tamamladığımızda Kuruçeşme’ye ulaşmış olacağız. Kuruçeşme açısından çok değerli bir hizmet olacak. 2023 Mart ayında tramvay sınırımızın test sürüşlerine başlamış olacağız” dedi.

GÜVENLİ VE KONFORLU ULAŞIM

Kuruçeşme tramvay sınırının tamamlanmasıyla birlikte tramvay sınırı uzunluğu 10 bin 212 metrelik çift hatta ulaşacak. 3 kilometre tek çizgili depo alanıyla birlikte tramvayın tek sınır uzunluğu 23,4 kilometreye, Kuruçeşme istasyonuyla da durak sayısı 16’ya çıkacak. Kocaeli’de genişleyen ve gelişen Akçaray Tramvay Sınırı ile vatandaşlar kentin kıymetli noktalarına inançlı ve konforlu ulaşım imkânına kavuşuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu