Haber

Bakan Soylu: Depremde can kaybı 50 bin 500’e çıktı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin üzerinden 68 gün geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satırbaşları:

57 bin 29 binanın 40 bin 969’unun enkazı kaldırıldı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın kardeşlerine ailelerinden yapılacak ödemelere ilişkin değerlendirmede bulunuldu. 50 bin 500 vatandaşımız hayatını kaybetti.1020 civarında kimliksiz kelimeler konusu, değerlendirmeler devam ediyor.

Vefat eden vatandaşlarımızın yakınlarına yapılan ödemeler 39.680 kişiye yapılmıştır. Bunlar miras hukuku davasında yürütülmüştür. Vefat eden vatandaşlarımızın tespiti konusunda bilgimiz yok ama o ödemeler de bir yerlerde bloke ediliyor. Kira ödemeleriyle ilgili olarak da Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde önümüzdeki hafta başlayacak. Konteynerde kalanlar kira ödemelerinden yararlanamayacak. Maliye Bakanlığı’nın takibine rağmen çalkantılı bölgede bazı yerlerde kira fiyatlarının ikiye katlandığı yönünde tespitlerimiz var. Sallama işini yapacak. Bu konuda vatandaşlarımızın CİMER’e başvurusu takibimizi başlatacaktır.

Şimdiye kadar 727 binden fazla çadır kuruldu. 66 bin konteyner konut kuruldu, çok yakında 100 bine ulaşacak. Daha sonra 200 binde tamamlanacak. Vatandaşlarımız kiralık yer bulamıyorsa vatandaşlarımızı misafir etmek bizim görevimiz.

 

bayat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu