Haber

Bakan Kurum, depremzedelerin konteynerlere yerleştirilmeye başlandığını duyurdu.

– Bakan Kurum, depremzedelerin konteynerlere yerleştirilmeye başlandığını duyurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum:

“Yeni konutlar zemin artı 3-4 katı geçmeyecek, altında dükkan olmayacak”

“Yeni yapılacak konutların hepsini TOKİ ve iştirakleriyle birlikte yapacağız”

“Ovadan dağa mümkün olan her il ve ilçeye yerleşeceğiz”

GAZİANTEP – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki depremzedelerin konteyner kentlere yerleştirilme sürecinin başladığını belirterek, tüm depremzedelerin adım adım imanla barınma imkanına kavuşacağını söyledi. Bakan Kurum, üretilecek kalıcı konutların yapım süreci hakkında da bilgi verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremde önemli tahribata uğrayan konteyner kent, yığma yapı ve prefabrike konut çalışmalarının hızla devam ettiği Nurdağı ilçesindeki çalışmaları inceledi. İncelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki depremzedelerin konteyner kentlere yerleştirilme sürecinin başladığını belirterek, depremzedelerin tamamının aşamalı olarak güvenli barınma imkanına kavuşacağını belirtti.

“Depremde vatandaşlarımızı bu konteynerlere yerleştirmeye başladık”

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Bakan Kurum, “Gaziantep, İslahiye ve Nurdağı’nda konteyner şehirler, yığma binalar ve prefabrik konutlar kuruyoruz. Bu konteyner şehirlerden bugün itibariyle bin adedini tamamladık ve yerlerine yerleştirmeye başladık. Bu konteynerlerde depremzedeler var.”

“TOKİ öncülüğünde 10 ilde bakanlığımızın tüm iştirakleriyle birlikte inşaat sürecine gireceğiz”

10 ilde daimi konut için çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Bakan Kurum, “Öte yandan TOKİ öncülüğünde 10 ilde bakanlığımızın tüm iştirakleriyle birlikte inşaat sürecine gireceğiz. hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından 10 ilde inşaat süreçlerine başlayacaklarını belirterek, “Alanların ön zemin etüt çalışmalarına başladık. İlgili mühendis ve eğitmenlerimiz ile bir merkeze gelerek belirlediğimiz ön yerleşimlerin kalıcı yerleşimler olduğu noktasında çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“Yeni konutlar zemin artı 3-4 katı geçmeyecek, altında dükkan olmayacak”

Yeni yapılacak konutların yapısıyla ilgili de bilgi veren Kurum, “Yeni yapılacak konutla birlikte kat artı 3-4 katı geçmeyecek. Altında dükkan olmayacak. Bu alan konut olduğu için. sarsma bölgesi radyant temel üzerine tünel kalıp sistemi ile yapacağız.Bu şekilde yaptığımız TOKİ konutlarının tamamı dimdik ayakta.Bir yıl sonraki ay içinde evlerimizi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.Hasar sonrası değerlendirmeler, ilçelerimiz dahil 10 ilimizde ihale ve taahhütlerimizi yaparak mart ayı başı itibari ile inşaatlarımıza başlayacağız.Bu noktada tüm planlamalarımızı yaptık.3-3- En geç 4 ay.Sarsıntı için malzemelerimizde rastgele bir sıkıntı yok.Depremin ilk anından itibaren tek yürek olduğumuz gibi, vatandaşlarımızı evlerine yerleştirene kadar 24 saat aslı ile çalışacağız. Bizden bu yana üç gün geçti. konteynır kent üzerinde çalışmaya başladı. Bu 3 günde bin konteyner bitirdik. 4 bin 500 konteynerin kurulumunu da tamamladık. yürütüyoruz. Teslimatlarımızı etap etap yapacağız. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en kısa sürede gidereceğiz” dedi.

“Yeni yapılacak konutların hepsini TOKİ ve iştirakleriyle birlikte yapacağız”

Yeni yapılacak konutların tamamen TOKİ’nin el ve koordinasyonunda yapılacağını anlatan Bakan Murat Kurum, “Yeni yapılacak konutların tamamını TOKİ ve iştirakleriyle birlikte yapacağız. Tüm iştiraklerimiz, Genel Müdürlük İnşaat İşleri Daire Başkanlığı Emlak Konut Genel Müdürlüğü de inşaat faaliyetleri yürütecektir.Hem merkezlerimizde hem de köylerimizde tek katlı binalarımızı bölgenin kültürel dokusuna göre ihtiyaçlara göre yapmak üzere planlamalarımızı yaptık. Bu süreci eksiksiz yürüteceğiz. Bağışçılarımız, konut yapmak isteyen vatandaşlarımız nakdi bağış yaparak AFAD aracılığıyla konut yapabilirler. Bunun dışında gelişigüzel yapılaşmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

“Ovadan dağa mümkün olan her il ve ilçeye yerleşeceğiz”

Bakan Kurum, ovadan dağlara daha sağlam bir yere yapılacak yeni evlerin hatasız yapılmasına özen gösterileceğini de belirterek, “Yılbaşından itibaren mümkün olan her il ve ilçeye yerleşeceğiz. ovalardan dağlara kadar.Burada bir çok bölgede tarım alanları var.Tarım alanlarının su seviyelerine ve taban emniyet streslerine bakıyoruz.Zemin üzerine yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.Ve mümkün olduğu kadar uzak yerlerde yerleşim öngörüyoruz. Fay hattı, asıl sağlam temeli dağlarda bulduğumuz yer.Tabii mesela İslahiye’de fay sınırı dağın içinden geçiyor, yerleşeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu