Haber

BAE, Gazze’de su arıtma tesisleri kuracak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail’in saldırıları ve ablukası nedeniyle su sıkıntısının derinleştiği Gazze Şeridi’nde 3 deniz suyu arıtma tesisi kuracağını duyurdu.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberinde, Cumhurbaşkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın teslim edilmesi talimatıyla başlatılan “Valiant Horseman 3” operasyonu kapsamında Gazze’de su arıtma tesisleri kurulacağı belirtildi. Gazze halkına insani yardım.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde kurulması planlanan her biri günlük 200 bin galon kapasiteli 3 deniz suyu arıtma tesisinin günlük 300 bin kişiye fayda sağlamasının beklendiği kaydedildi.

İsrail’in şiddetli saldırılarla devam eden Gazze işgali sırasında Gazze halkını en çok etkileyen insani sorunlardan biri de temiz suya erişimdir.

BAE’nin, 5 Kasım’da başlatılan “Cesur Süvari 3” operasyonu kapsamında Gazze Şeridi’nde kapsamlı bir sahra hastanesi de kuracağı açıklandı.

Daha önce BAE’nin Filistin’e 20 milyon dolarlık acil yardım sağlayacağı ve Gazzeli 1000 çocuğun iyileşip ülkelerine dönene kadar tüm tıbbi ihtiyaçlarının BAE’deki devlet hastanelerinde karşılanacağı açıklanmıştı.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda da 51 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlendi. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu