Ekonomi

Avustralya savunmasını 32 milyar dolar artırmayı taahhüt ediyor

Avustralya, askeri yeteneklerini güçlendirmek için önemli bir adım atarak önümüzdeki on yıl içinde savunma harcamalarında 32 milyar dolarlık bir artış yapacağını açıkladı. Bu stratejik karar, Pasifik bölgesinde Çin ve ABD’nin dahil olduğu potansiyel çatışma endişelerinin arttığı bir dönemde füzelere, insansız hava araçlarına ve savaş gemilerine öncelik vermeyi amaçlıyor.

Savunma Bakanı Richard Marles Çarşamba günü, on yıllık süreyi kapsayan 330 milyar dolarlık daha büyük bir savunma bütçesinin bir parçası olan yeni finansmanı açıkladı. Harcamalardaki artış beş yıl sonra kademeli olarak yürürlüğe girecek ve Avustralya’nın şu anda %2’nin biraz üzerinde olan savunma harcamalarının 2034 yılına kadar GSYH’sinin %2.4’üne yükselmesi bekleniyor.

Bu karar, Avustralya’nın savunma stratejisinde uzun menzilli füzelere odaklanan bir değişimi, değişen jeopolitik manzaraya bir yanıtı ve ABD-Çin çatışması olasılığının bölgeyi önemli ölçüde etkileyebileceği bir dönemde gelişmiş yeteneklere duyulan ihtiyacın kabulünü yansıtmaktadır.

Marles, ulusal basın kulübünde yaptığı konuşmada, Soğuk Savaş sonrası iyimser dönemden uzaklaşıldığının altını çizerek, ABD ve Çin arasındaki mevcut belirsizlik ve stratejik rekabet ortamının altını çizdi.

Bütçeden aslan payını alacak olan donanma, Hayalet Köpekbalığı denizaltı insansız hava aracı gibi diğer projelerin yanı sıra su üstü filosunun geliştirilmesi ve AUKUS nükleer enerjili denizaltı programının desteklenmesi için 145 milyar Avustralya dolarına varan bir bütçe ayırdı.

Füze programları da önemli bir yatırım görecek ve 74 milyar Avustralya doları füzelerle ilgili girişimlere yönlendirilecek. Geçen yıl yapılan bir incelemede belirtildiği üzere, bu yatırımlar arasında hava kuvvetleri ve ordu için yeni uzun menzilli füzelerin geliştirilmesi, füze savunma sistemleri ve yerli güdümlü silah üretiminin kurulması yer almaktadır.

Ayrıca Avustralya’nın kuzeyinde bulunan ve ABD Deniz Piyadeleri için eğitim alanı olarak kullanılan askeri üslerin de 18 milyar Avustralya dolarına varan bir yatırımla yenilenmesi planlanıyor.

Finansman planı Avustralya’nın savunma duruşunda önemli bir değişimi temsil ediyor ve Pasifik’te daha güçlü bir askeri varlık gerektirebilecek bir geleceğe hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu