Haber

Antakya Sinagogu’ndan Asırlık Ester Tomarlarının İsrail’e Götürüldüğü İddiası!

The Jerusalem Post’un Ynet’ten aktardığı habere göre; Ülkemizde adı açıklanmayan yaşlı bir adamın asırlık Ester parşömenlerini bir inanç yerine götürmek üzere ZAKA arama kurtarma grubuna teslim ettiği tez edildi. 2003 yılından bu yana Türkiye Yahudi Cemaati ve Aşkenaz Yahudi Cemaati’nin Türkiye’deki hahamı olan Haham Mendy Chitrik’ten bir açıklama geldi. Detaylar…?

Kaynak:ve Kudüs Postası

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından 10 ilimiz ağır hasar gördü.

Birçok tarihi bina yıkıldı, geriye sadece hüzün kaldı…

Hatay’daki Antakya Sinagogu da ağır hasar gördü. Ancak sinagog çevresinde arama kurtarma çalışmaları yürüttüğü söylenen İsrailli grup hakkında bazı iddialar ortaya atıldı.

Ynet’ten The Jerusalem Post’un haberine göre; Ülkemizde ismi açıklanmayan yaşlı bir adam, asırlık Ester parşömenlerini bir inanç yerine götürmeleri için ZAKA arama kurtarma ekibine teslim etti.

Asırlık parşömenlerin ZAKA arama kurtarma grubu lideri Haim Otmazgin’e teslim edildiği iddia ediliyor.

Yaşlı adam Otmazgin’e, ‘Cemaatimizin lideri trajik bir şekilde vefat etti ve Suriye’ye yakınlığımız nedeniyle parşömenlerin yanlış ellere geçmesinden ızdırap çekiyorum. Lütfen onları koruyun ve hatırlandığımızdan emin olun’.

Tje Jerusalem Post’taki makale, “Otmazgin’in parşömenleri güvende tutacağına ve nakliyelerini bizzat denetleyeceğine söz vererek bunu yapmaya ‘zorlandığını” belirtiyordu.”

“Parşömenleri kime emanet edeceğine karar vermek için İstanbul’daki bir Chabad büyükelçisine danıştı.”

Otmazgin, “Bir ZAKA gönüllüsü olarak hayatımın en duygusal anlarından biri bu.

“Böylesine önemli bir tarihi belgeyi kurtarmaktan ve Antakya’daki Yahudi cemaatinin mirasının depremden sonra bile bozulmadan korunmasını sağlamaktan gerçekten onur duyuyorum.”

Söz konusu tezler ve Ynet’in haberlerinin ardından birçok sosyal medya kullanıcısı iddialara tepki gösterdi:

Konuyla ilgili Türk Musevi Cemaati Twitter hesabından bir açıklama geldi:

“İlgili Esther parşömeni İsrail’den alındı ​​ve Hahambaşılığımızda saklanıyor. Antakya havramızın tadilatından sonra eski yuvasına dönecektir.

Saygılarımızla”

2003 yılından bu yana Türkiye’deki Aşkenaz Yahudi cemaatinin hahamı olan Haham Mendy Chitrik de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Depremden kurtarılarak İsrail’e getirilen kadim Ester Kitabı parşömeni Antakya Megila (Yahudilikte Ester kitabının Purim Bayramı’nda okunan kısmı) bu sabah İstanbul’daki Türk Yahudi Cemaati’ne iade edildi.

Şabat Şalom!”

cekerek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu