Haber

Ankara’da siyasetçi arkadaşını öldüren kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA’da, bir dönem aynı partide siyaset yaptığı çocukluk arkadaşı Ferhat Özcan’ın (36) evine giderek silahla öldüren Mehmet Ersin Ekinci (36) hakkında dava açıldı. ‘Kasten adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle. Ekinci savunmasında, Özcan’ın eski sevgilisi FS’yi işe aldığını ve bunun aralarında husumet yarattığını iddia etti.

Pursaklar ilçesinde emlakçı olan Mehmet Ersin Ekinci, çocukluğundan beri arkadaş olduğu Ferhat Özcan’ı geçen yıl 29 Nisan’da evine giderek silahla vurarak öldürdü. Daha sonra polise teslim olan Ekinci, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı. Ekinci hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘ruhsatsız silah taşıma’ suçundan ise 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı ve dava açıldı. İddianamede, Ferhat Özcan’ın vücudunda 5’i ölümcül olmak üzere 7 kurşun yarasının tespit edildiği, Ekinci’nin eve girdikten 4 dakika sonra dışarı çıktığı belirtildi.

‘BENİ NEDEN İŞE ALDIKLARINI SORUYORUM’

Ekinci, iddianamede ve Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmadaki savunmasında, Özcan’la çocukluktan beri arkadaş olduklarını belirtti. Ekinci, Özcan’ı olaydan bir süre önce eski sevgilisi FS ile tanıştırdığını belirterek, “2017 yılında tanıştığım ve daha sonra sevgili olup ayrıldığım FS, bana Ferhat’la buluşmamı istemediğini söyledi. O zaman nedenini sorduğumda Ferhat’ın davranış ve hareketlerini beğenmediğini söyledi. FS ile ilişkimizi 2023 yılı başında kestik ama hala iletişim halindeydik. FS sosyal medya hesabında sigorta reklamı yaptığı için Ferhat Kendisine ulaştım ve sigorta işlerini FS’ye yaptırmaya başladım.Bunu FS ile aynı ortamdayken telefonuna gelen mesajdan öğrendim.FS bana Ferhat’a Sincan’da ofis açtığını ve işe başladığını söyledi. Ferhat Özcan’ı aradım, kız arkadaşımla aramın kötü olduğu bir dönemde onu neden işe aldığını sordum, ‘Sonra konuşuruz’ dedi ve telefonu kapattı. 28 Nisan’da şu mesajı attı: FS’nin sosyal medya hesabından “Bir paylaşım gördüm. FS’nin arabasının önünde bir çiçek vardı ve öndeki araba Ferhat’ın arabasına benziyordu” dedi.

‘KAÇ ATEŞ YAPTIĞIMI HATIRLAMIYORUM’

Bir süre sonra yolda Ferhat Özcan ve 2 arkadaşının kendisini durdurduğunu iddia eden Ekinci, “Ferhat bana vurmaya başladı, yanındaki 2 kişi de belimdeki silahı alıp beni arabama bindirdi. Ferhat aradı. bana ‘Silahın bende, erkeksen gel al’ dedi. Sonraki gün.” “Ertesi gün bürodan diğer silahımı alıp Ferhat’ın evine gittim. Kapıda sadece babamın silahını istedim. Bana küfredince karşılık verdim. Bana doğru yaklaşınca silahı çıkardım. belimden ateş edip evden kaçtım. 1-2 saat sonra aklım başıma gelince polise teslim oldum.” kullanılmış. Ekinci, duruşmadaki savunmasında Ferhat Özcan’ı kaç kez vurduğunu hatırlamadığını söyledi.

İddianamede tanık olarak ifadesine yer verilen FS, sanık Mehmet Ersin Ekinci’den kıskançlık krizleri nedeniyle defalarca ayrıldığını ancak her seferinde bir şekilde kendisine ulaşıp bırakmadığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu