Ekonomi

Alternatif Bank 2023’te 1,94 Milyar TL Net Kâr Elde Etti

Alternatif Bank 2023 yılında 1,94 milyar lira konsolide net kâr elde etti.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Alternatif Bank’ın toplam etkin büyüklüğü 2023 yılında 68,1 milyar liraya ulaşırken, nakdi (finansal kiralama alacakları dahil) ve gayri nakdi kredilerle ülke ekonomisine sağladığı destek 60,3 milyar lira oldu.

Mevduat hacmini 24,9 milyar liraya çıkaran Alternatif Bank, bilançosundaki gelişimin yanı sıra etkin kalitesini de sürdürmeye devam etti. Bu dönemde bankanın özkaynak büyüklüğü 6,1 milyar liraya yükselirken, sermaye yeterlilik rasyosu da yüzde 29,2 oldu. Bankanın geçen yıl konsolide net ciro kârı ise bir önceki yıla göre yüzde 81,5 artışla 1,94 milyar lira olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alternatif Bank Genel Müdürü Ozan Kırmızı, küresel jeopolitik gerilimler ve Türkiye’deki deprem felaketleri nedeniyle 2023 yılının zorlu koşullar altında şekillendiğini belirterek, “Alternatif Bank olarak 2023 yılını başarılı finansal sonuçlarla geride bıraktık. Bu sonuçlar bankamızın “Uzun vadeli gelişim, verimlilik ve büyüme stratejilerinin güçlü bir şekilde çalıştığını ve hedeflerimize doğru emin adımlarla ilerlediğimizi bir kez daha göstermektedir.” sözlerini kullandı.

“Verimli bir şekilde büyüyeceğiz”

Elde edilen sonuçlarda Alternatif Bank’ın güçlü kurumsal yönetim standartlarının ve dijitalleşme alanındaki yoğun çalışmalarının değerli olduğunu vurgulayan Kırmızı, şöyle konuştu:

“2023, teknoloji yatırımlarımız ve bankacılık uygulamalarını kolaylaştıran dijital çözümlerimizle zahmetsiz bir müşteri deneyimi sunmak için aralıksız çalıştığımız ve bu alanda değerli adımlar attığımız bir yıl oldu. 2024 yılında da hem bireysel hem de kişisel anlamda dijital dönüşüm çalışmalarımıza devam edeceğiz. Alternatif Bank’ın kurumsal “Ticari bankacılıkta 30 yılı aşkın süredir koruduğu güçlü konumunu, bireysel bankacılıkta genişleyen müşteri tabanıyla dijital kanallardan destekleyerek daha verimli bir şekilde büyütmeye devam edeceğiz.”

Kırmızı, Alternatif Bank’ın ana odağının müşterilerinin beklentileri olduğunu ve tüm projelerini bu eksen etrafında geliştirdiklerini, tasarladıkları ürün ve süreçleri tüm kullanıcılar için değer yaratan olarak öncelikli hedeflerinden biri olarak gördüklerini belirtti.

“Engelsiz bankacılık alanında sektörümüzde öncü olmaya devam edeceğiz”

Finansal tabana yayılma ve erişilebilirliğe katkı sağlayacak projelere imza attıklarını vurgulayan Kırmızı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hak temelli bir yaklaşımla 5 yıldır yürüttüğümüz engelsiz bankacılık faaliyetlerimizin etkisini 2023 yılında yeni proje ve işbirlikleriyle genişlettik. Geçen yıl ‘Erişilebilir’ olarak başlayan süreç Bankacılık Terimleri Sözlüğü projesi, IFC ve bağlı kuruluşu EFSE tarafından finansal katılım açısından değerli bir proje olarak memnuniyetle karşılanmış, pahalı ile devam eden bir işbirliğine dönüşmüştür.

Türkiye’de ve bankacılık sektöründe bir ilk olan ve şu anda 100’ün üzerinde ifadeye ulaştığımız teoloji projemizi önümüzdeki dönemde daha da zenginleştirerek başta işitme engelliler olmak üzere herkese açık bir kaynak haline getirmeyi hedefliyoruz. Öte yandan Robotel Derneği ile 2023 yılı başında yaşanan büyük deprem felaketinin ardından başlattığımız işbirliğiyle uzuv kaybı yaşayan çocuklara ve ailelerine Robotel’in yenilikçi ve verimli çözümleriyle destek olmaya başladık. “Engelsiz bankacılık alanında kuralları uygulayan bir kurum olmanın yanı sıra, alanımızda öncü uygulama ve çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu