Haber

50 haham Netanyahu’ya hastaneleri bombalama izni verdi!

İsrail, Gazze’de katliamlarını sürdürürken Filistinli gazeteciden vahşeti ortaya koyan yeni bir iddia geldi.

Filistinli gazeteci Baker Zoubi’nin iddiasına göre 50 haham, Netanyahu’ya hastane bombalamasının önünde ahlaki veya dini bir engel bulunmadığını belirten bir mektup gönderdi.

İsrail savaş uçakları Şifa Hastanesi yakınındaki yerleşim yerlerini bombaladı ve saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

HASTANELER RİSK ALTINDA

İsrail ordusunun, Hamas’ın “operasyon karargahı” altındaki tünellerde yer aldığı iddiasıyla tahliye edilmek istediği Gazze’nin en büyük hastanesi El Şifa’daki hastalar ve sağlık çalışanları için endişeler artıyor. İsrail bombardımanlarından kaçan binlerce Gazzeli, tüm yatakların hasta ve yaralılarla dolu olduğu hastanenin koridorlarına sığındı. BBC’ye konuşan Al Shifa’nın cerrahi şefi Dr. Marwan Abusada, yaklaşık 55 bin Filistinlinin hastanenin “her metrekaresini işgal ettiğini” söyledi.

SAVAŞTA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinliler’e ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki gösterdiği gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu Aksa’da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den yapılan saldırılarda 317’si asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria’ya düzenlediği baskınlarda 126 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli ise yaralandı.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren Gazze’ye yönelik sınırlı kara saldırılarını genişletmeye başladı ve hava bombardımanının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’deki sağlık merkezlerini vurmaktan çekinmeyen İsrail, en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ni de hedef aldı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu